Test Galleriego – czy będzie przełom w diagnozowaniu raka?

Test Galleriego

Ten post dostępny jest także w języku: English

Test krwi Galleriego to jedno z najbardziej obiecujących osiągnięć medycyny w ostatnich latach. To proste badanie krwi, dzięki któremu można wykryć aż 50 rodzajów raka, jeszcze zanim choroba będzie dawać jakiekolwiek objawy. Brytyjski NHS właśnie rozpoczął rekrutację 140 tys. ochotników do badań sprawdzających skuteczność tego urządzenia diagnostycznego.

W Polsce z powodu nowotworów umiera rocznie prawie 100 tys. ludzi, a w 2020 r. na całym świecie rak odebrał życie ok. 10 mln osób. Każdego roku chorych na nowotwory będzie przybywać, a według szacunków WHO w 2040 r. prawie 30 mln osób będzie zmagać się z rakiem. Aby móc skutecznie walczyć z nowotworami, potrzebna jest wczesna diagnoza, która potrafi zwiększyć szanse na przeżycie pacjenta nawet dziesięciokrotnie. Narzędziem, które umożliwi wcześniejsze wykrycie raka, nawet zanim pacjenci zauważą niepokojące objawy, jest test krwi Galleriego od Grail Inc. Przyjmuje się, że dzięki badaniu będzie można zdiagnozować ponad 50 rodzajów raka.

Obecnie NHS (National Health Service) planuje zrekrutować 140 tys. ochotników w Anglii w wieku od 50 do 77 lat, aby sprawdzić skuteczność testu Galleriego w ramach randomizowanego badania kontrolnego. Połowa uczestników zostanie poddana badaniu krwi przy użyciu nowego testu. Badanie poprowadzą Cancer Research UK i King’s College London wspólnie z producentem testu, a pierwsze wyniki są spodziewane w 2023 r. Jeśli badanie okaże się sukcesem, w 2024 r. i w 2025 r. zostanie ono rozszerzone na kolejną grupę osób.

Test Galleriego to już kolejne narzędzie, które ma wpłynąć na poprawę diagnostyki pacjentów z nowotworem. Jednym z nowych rozwiązań jest również polska aplikacja Medic-Assistant, stworzona przez specjalistkę onkologii klinicznej i programistę, dzięki której pacjenci będą mogli skonsultować się z lekarzami, wysyłając zdjęcie niepokojących zmian skórnych, przyspieszając w ten sposób otrzymanie porad lub diagnozy.

Podobne wpisy