THC Pathfinder chce zrewolucjonizować produkcję leków

Leki

Ten post dostępny jest także w języku: English

Spółka NaturalAntibody, której współtwórcą jest THC Pathfinder, chce skrócić czas wytwarzania leków opartych na przeciwciałach poprzez zautomatyzowanie badań. Jedną z pierwszych firm zainteresowanych innowacyjnym podejściem jest AstraZeneca, a kolejni potencjalni partnerzy pochodzą z głównych ośrodków biotechnologicznych, takich jak Cambridge, Oxford czy Boston.

Tar Heel Capital Pathfinder (THC) to firma, która intensywnie rozwija sekcję venture buildingową i współtworzy startupy przy wsparciu swoich specjalistów. Do niedawnych projektów firmy należą m.in. StreamCards oraz Centrum Medycyny Konopnej, które oferuje usługi medyczne dla pacjentów potrzebujących terapii opartej na medycznej marihuanie. Stworzenie CMK stało się możliwe, kiedy w 2017 r. w Polsce zalegalizowano medyczną marihuanę i wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się prowadzeniem terapii wykorzystującej konopie indyjskie. Obecnie w Polsce działa już poradnia leczenia marihuaną medyczną uruchomiona przez LUX MED, a od 2018 r. produkt jest dostępny w aptekach.

Najnowsza inwestycja w spółkę NaturalAntibody celuje w rozwijający się rynek leków opartych na przeciwciałach. Leki te są wykorzystywane w onkologii i leczeniu chorób zapalnych i stanowią już około połowy spośród dziesięciu najlepiej sprzedających się leków. Wartość rynku wynosi ok. 150 mld dolarów, a przewiduje się jej wzrost o 14%.

Wytworzenie leku opartego na przeciwciałach trwa teraz średnio dziesięć lat. Tak długi okres spowodowany jest wykorzystywaną metodą, która polega na analizowaniu każdego przeciwciała z osobna w celu znalezienia optymalnego rozwiązania. Wybrane przeciwciała modyfikuje się w taki sposób, by ich działanie było skuteczne i jednocześnie nie powodowało skutków ubocznych. Szacuje się, że liczba możliwych kombinacji to 10 do potęgi 18. Tak ogromna liczba możliwości sprawia, że przetestowanie wszystkich wariantów jest praktycznie niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu może być bioinformatyka, która do tej pory była wykorzystywana jedynie jako narzędzie pomocnicze. Automatyczna analiza informacji może pomóc odnaleźć właściwą cząsteczkę już w fazie przedklinicznej, co skutecznie skróci proces poszukiwania odpowiednich wariantów. Spółka NaturalAntibody ma zatem w planach wykorzystanie bioinformatyki jako podstawowego narzędzia, a nie jedynie wsparcia technicznego w badaniach.

Spółka rozpoczęła swoją działalność w listopadzie 2020 r. i opiera się ona na modelu komercjalizacji. Za zaplecze naukowe odpowiada Konrad Krawczyk, a firma THC Pathfinder zajmuje się wsparciem biznesowym i technologicznym. Model komercjalizacji pozwoli spółce na sprzedaż okresowych licencji na wykorzystanie narzędzi czy dostęp do banku danych, a takie rozwiązanie ma pomóc w osiąganiu dochodów, które w perspektywie kilku lat mogą osiągnąć nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Spółka zamierza intensywnie inwestować w technologie, również poprzez korzystanie z grantów. Do końca 2021 r. ma zapaść decyzja o przyznaniu dofinansowania dla dwóch projektów w wysokości 20 mln zł. Niewykluczone jest również wprowadzenie spółki na giełdę lub pozyskanie zagranicznego inwestora, jednak spółka na tę chwilę nie zdefiniowała swojej ścieżki rozwoju.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *