Tomma Diagnostyka Obrazowa na sprzedaż w 2020 r.?

tomma diagnostyka obrazowa rezonans magnetyczny signa ge

Ten post dostępny jest także w języku: English

Czy na rynku diagnostyki obrazowej zanosi się na dużą transakcję? Fundusz Tar Heel Capital (THC) może sprzedać spółkę Tomma Diagnostyka Obrazowa w przyszłym roku, donosi Puls Biznesu. Tomma może być atrakcyjnym celem zarówno dla inwestorów branżowych, jak i dla kolejnego inwestora finansowego.

Tomma Diagnostyka Obrazowa: Wzrost organiczny i przez przejęcia

Kiedy fundusz Tar Heel Capital nabył Tomma Diagnostyka Obrazowa w 2014 r., spółka prowadziła 9 pracowni diagnostyki obrazowej. Poza działalnością związaną z wykonywaniem badań, zajmowała się również sprzedażą i serwisem sprzętu. Z racji tego, że jej model biznesowy nie był klarowny, Tomma nie znajdowała się wówczas na radarze wielu inwestorów.

THC wygasił pozostałą działalność Tomma i skupił się na rozbudowie sieci placówek diagnostyki obrazowej, która obecnie liczy 32 placówki. Rozwój dokonał się poprzez ekspansję organiczną i przejęcia. Jak informowaliśmy, w czerwcu spółka zakupiła Bonus Diagnosta, który prowadzi dwie pracownie rezonansu magnetycznego w Bydgoszczy.

Spółka zmieniła również model biznesowy, by uniezależnić się od NFZ. Obecnie przychody z tytułu kontraktów z funduszem stanowią tylko 20% całkowitych przychodów. A te w 2018 r. wyniosły 48 mln zł, ujawnił dyrektor operacyjny Tomma w Pulsie Biznesu. W ubiegłym roku firma uruchomiła aż 10 nowych placówek, więc w 2019 r. liczy na znaczący wzrost przychodów.

Tar Heel Capital wyjdzie z inwestycji w przyszłym roku?

Fundusz ma horyzont inwestycyjny w Tommie do 2023 r. –  O wyjściu z inwestycji zaczniemy na poważnie myśleć pewnie w przyszłym roku – ujawnił w rozmowie z gazetą Andrzej Różycki, partner zarządzający w THC. Tomma może być atrakcyjnym celem zarówno dla inwestorów branżowych (takich jak Grupa LUX MED czy Affidea), jak również dla kolejnego inwestora finansowego. Kolejka potencjalnych nabywców może być długa, gdyż rynek diagnostyki obrazowej w Polsce, jak wynika z danych PMR, jest segmentem bardzo perspektywicznym. W latach 2018-2023 średnioroczna stopa wzrostu (CAGR) może wynieść blisko 6%.

Więcej informacji o aktualnych trendach na rynku diagnostyki obrazowej w raporcie PMR „Rynek usług diagnostyki obrazowej i radioterapii w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018-2023”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *