UJ: „Medycyna ekstremalna i medycyna podróży” bardzo popularna

sport ekstremalny

Ten post dostępny jest także w języku: English

Już czwarty rok z rzędu rekrutację na kierunek „Medycyna ekstremalna i medycyna podróży” będzie prowadzić Uniwersytet Jagielloński (UJ). Studia podyplomowe ukończyło do tej pory około 100 osób.

Program unikalny w skali Polski i Europy

W roku akademickim 2019/2020 UJ zainauguruje studia drugiego stopnia na kierunku „Drug Discovery and Development”, o czym pisaliśmy tutaj. Po raz czwarty będzie natomiast prowadzona rekrutacja na inny ciekawy kierunek. Chodzi o dwusemestralne studia podyplomowe „Medycyna ekstremalna i medycyna podróży”. Wprowadzony do oferty w roku akademickim 2016/2017, cieszy się on dużą popularnością. Co roku sporządzana jest lista rezerwowych kandydatów.

Według UJ, to pierwszy w Polsce i unikalny w tej części Europy program studiów. Wzorowany jest on na programach opracowanych przez Wilderness Medicine Society. Studia adresowane są one do przede wszystkim do lekarzy. Mogą je jednak podjąć również osoby z wyższym wykształceniem medycznym co najmniej I stopnia w zakresie pielęgniarstwa i położnictwa oraz ratownictwa medycznego.

Przygotować lekarzy na ekstremalnych pacjentów

Studia pozwalają lekarzom na wypracowanie standardów postępowania w przypadku pacjentów podejmujących aktywność związaną z narażeniem na ekstremalne warunki. W ramach zajęć słuchacze poznają podstawy związane z medycyną nurkową, wysokogórską, pustynną, polarną, ekspedycyjną, sportową, tropikalną i podróży. Program studiów porusza również tematykę medycyny katastrof i konfliktów zbrojnych, a także ratownictwa i ewakuacji.

Prowadzone są również zajęcia warsztatowe. Te realizowane są m.in. w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach, kopalni Kowary, Krajowym Ośrodku Medycyny Hiperbarycznej Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *