UOKiK karze za sprzedaż na pokazach

mikrofon konferencja

Ten post dostępny jest także w języku: English

Aż 2,7 mln zł kary zostało nałożone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na firmę Vget Polska. Spółka organizowała pokazy handlowe urządzeń medycznych, podczas których wprowadzała konsumentów w błąd.

Diagnozowanie chorób, których nie ma

W czasie przeprowadzonej kontroli UOKiK ustalił, że firma Vget Polska zapraszała telefonicznie na bezpłatne badania w ramach akcji Akademia Zdrowia lub Zdrowa Polska. Uczestnicy takich prezentacji byli badani przy użyciu urządzenia AM Scan, a przedstawiciele firmy interpretowali wyniki i na tej podstawie diagnozowali choroby. Później namawiali uczestników do zakupu produktów, które miały pomóc w pozbyciu się zdiagnozowanych dolegliwości. UOKiK ustalił jednak, że AM Scan nie jest wyrobem medycznym do oceny stanu zdrowia, w oferowane później urządzenia nie leczą chorób.

Dodatkowo, produkty były oferowane do zakupu w ramach rzekomej promocji, chociaż, jak ustalił UOKiK, sprzedaż następowała w ramach standardowej oferty spółki.

Vget Polska zapłaci rekordową karę

W efekcie przeprowadzonej kontroli, UOKiK nałożyła na Vget Polska karę w wysokości 2,7 mln zł. Jest to jedna z najwyższych kar nałożonych przez urząd na firmę organizującą pokazy handlowe. Firma musi również natychmiast zaniechać stosowania nieuczciwych praktyk. Dodatkowo, spółka musi o decyzji UOKiK poinformować wszystkich klientów, z którymi zawarła umowy pomiędzy styczniem 2017 r. a czerwcem 2019 r.

Przypomnijmy, że to kolejna kara UOKiK dla firmy z branży medycznej organizującej pokazy handlowe. W maju 2019 r. UOKiK ukarał Vitaldream oraz R.A.M. Polska, które sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego, a w grudniu 2018 – ACS Medica (która oferowała matę ACS MED oraz Aplikator Magnetic Forte).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *