GUS: W 2017 r. Polak odwiedził lekarza średnio 8 razy

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jak wynika z najnowszego raportu GUS, w 2017 r. przychodnie w Polsce udzieliły 326 mln porad w ramach opieki ambulatoryjnej. Z tego, 291 mln stanowiły porady lekarskie, a 35 mln – porady stomatologiczne. Jednocześnie, porady lekarskie udzielone w miastach stanowiły około 85% wszystkich porad lekarskich w w trybie ambulatoryjnym.

Oznacza to, że przecięty mieszkaniec Polski obył w 2017 r. średnio 7,6 wizyt lekarskich ambulatoryjnych. Najwięcej wizyt w przeliczeniu na mieszkańca odbyło się w województwie mazowieckim – 9,1. Jak wynika z danych PMR, jest to województwo, w którym znajduje się najwięcej w skali Polski przychodni posiadających poradnie POZ i AOS – blisko 2,8 tys (13% wszystkich). Z drugiej strony, nasycenie takimi placówkami jest, według danych PMR, na jednym z najniższych poziomów w Polsce. Wynosi ono tylko 0,52 placówki na 1 tys. mieszkańców. Nasycenie jest znacznie wyższe w Ostrołęce, Siedlcach i Warszawie, niż w innych powiatach w regionie.

Najmniej porad w przeliczeniu na mieszkańca udzielono w 2017 r. w województwie opolskim (7,4). Wskaźnik był także poniżej średniej w województwach lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (7,6 w każdym). Według danych PMR, w województwie opolskim liczba placówek z poradniami POZ/AOS jest najniższa w Polsce.  Wynosi ona około 520, co stanowi tylko 2,5% wszystkich takich placówek w kraju. Około 18% placówek znajduje się w stolicy województwa.

Według danych GUS, poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) udzieliły w 2017 r. 169 mln porad. Z tego, blisko jedną trzecią stanowiły wizyty osób w wieku 65 lat i starszych. Kobiety odwiedzają lekarzy POZ częściej niż mężczyźni: udzielono im 57% wszystkich porad. Poradnie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) udzieliły 116 mln porad.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *