Pierwszy zatwierdzony lek na koronawirusa

covid-19 termometr

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zgodnie z informacjami firmy Gilead Sciences, lek na koronawirusa kosztuje blisko 400 $. Remdesivir skraca o cztery dni czas powrotu do zdrowia po zachorowaniu na COVID-19.

Skuteczność remdesiviru w leczeniu COVID-19

Remdesivir został opracowany przez amerykańską firmę Gilead Sciences jako lek przeciwwirusowy w leczeniu Eboli. Jednak stosowany w tym celu, nie wykazywał oczekiwanej skuteczności. Z badań przeprowadzonych w Europie i USA wynika, że o 31% skraca on powrót do zdrowia chorych na COVID-19. Co więcej, nieznacznie zmniejsza ryzyko śmierci w jej następstwie.

Według badania NIAID u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19, remdesivir skraca czas powrotu do zdrowia średnio o cztery dni. Przeliczając to kwotę jaką może zaoszczędzić szpital w Stanach Zjednoczonych jest ona na poziomie 12 tys. $.

Ile kosztuje lek na koronawirusa?

Cena leku to 390 $ za fiolkę. Cała kuracja remdesivirem jednego pacjenta opiera się na pięciodniowym leczeniu z użyciem sześciu fiolek leku. Zatem łączny koszt kuracji lekiem na koronawirusa kształtuje się na poziomie 2 340 $. Co ciekawe, w przypadku pacjentów z ubezpieczeniem komercyjnym w Stanach Zjednoczonych koszt leku wzrośnie o ponad 33% do 520 $ za fiolkę. Jednocześnie, w krajach europejskich remdesivir nie jest dostępny, gdyż cały dostępny obecnie zapas trafi do USA.

Lek został zatwierdzony do stosowania przez Europejską Agencję Leków jako pierwsza terapia na COVID-19 w maju. Na dzień 1 lipca 2020 r. w Polsce mamy 34 775 potwierdzonych pozytywnych przypadków, z czego 1 477 osób zmarło.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *