Medicover zainwestuje miliony w rozwój sieci centrów zdrowia psychicznego

Medicover zainwestuje miliony w rozwój sieci centrów zdrowia psychicznego

Ten post dostępny jest także w języku: English

Centrum Medyczne Damiana (CMD), wchodzące w skład Medicover, buduje sieć centrów zdrowia psychicznego w największych miastach kraju pod szyldem Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. PMR przewiduje, że rynek opieki psychiatrycznej w Polsce będzie szybko rósł – w tym roku o 6,9%, a do 2026 r. średnio o blisko 13% rocznie w segmencie usług psychiatrycznych i o ponad 17% w usługach psychologicznych.

Spółka planuje zainwestować w ten projekt kilkadziesiąt milionów złotych, podał Puls Biznesu, cytując Marka Kubickiego, członka zarządu CMD i Agnieszkę Dziedzic-Pasik, dyrektor zarządzającą. CMD od momentu powstania w latach 90. oferuje usługi psychiatryczne i poradnicze. Trzy lata temu przeniosła je do osobnych klinik. W tym roku rozpoczęło ekspansję poza Warszawę, otwierając w marcu gabinety w Poznaniu, w maju we Wrocławiu, w czerwcu w Katowicach, a w listopadzie w Krakowie. Przyjęła też nowy szyld dla powstającej sieci, do której należy obecnie sześć klinik.

Biznes stał się na tyle ważny, że uzasadnia stworzenie odrębnej marki

Popyt na tego typu usługi gwałtownie wzrósł w czasie pandemii, zarówno ze strony osób prywatnych, jak i pracodawców – od 1 lutego 2021 roku liczba konsultacji wzrosła o dwie trzecie w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku. Jest to segment rynku z dużymi perspektywami wzrostu. Dlatego w grudniu CMD otwiera placówkę Mind Health w Gdańsku, a w 2022 roku planuje otworzyć kolejnych sześć lokalizacji. Oprócz ekspansji organicznej, firma będzie rozważać przejęcia, choć liczba celów o odpowiedniej wielkości jest niewielka – oceniają Dziedzic-Pasik i Kubicki.

Przychody z sektora zdrowia psychicznego stanowią obecnie niecałe 5% przychodów CMD, ale według pana Kubickiego, w krótkim czasie udział ten powinien się podwoić. Źródłem przychodów CMD w zakresie zdrowia psychicznego są usługi FFS (fee-for-service), abonenci Medicover oraz NFZ, z którym dwie z sześciu klinik mają podpisane kontrakty. Spółka chce, aby przychody z FFS stanowiły docelowo 50% całości, a pozostała część pochodziła z innych źródeł. Takie połączenie źródeł przychodów zapewniłoby dobre marże przy jednoczesnym utrzymaniu dostępności usług dla wszystkich pacjentów. Zdrowie psychiczne nie jest najbardziej dochodowym segmentem medycyny ze względu na wysokie koszty personelu, jednak jest to segment rozwijający się, a zakres niezaspokojonych potrzeb uzasadnia znaczne inwestycje – podsumowuje Kubicki.

Do nielicznych prywatnych graczy o znaczącej wielkości w tym segmencie należą Allenort, który posiada kilka przychodni i szpital, czy Centrum CBT, które ma ponad 10 placówek. Medicover, drugi największy dostawca usług medycznych w Polsce pod względem sprzedaży, przejął w 2008 r. CMD, głównego gracza na rynku warszawskim.

Z danych PMR wynika, że w ubiegłym roku wartość rynku opieki psychiatrycznej w Polsce wyniosła 3,5 mld zł i była nieco niższa niż rok wcześniej, głównie z powodu pandemicznych ograniczeń w przyjmowaniu pacjentów. Oczekuje się jednak, że będzie on szybko rósł – w tym roku o 6,9%, a do 2026 r. średnio o blisko 13% rocznie w segmencie usług psychiatrycznych i o ponad 17% w usługach psychologicznych.
Rynek opieki psychiatrycznej w Polsce 2021-infografika

Więcej informacji przedstawiono w raporcie PMR „Rynek opieki psychiatrycznej w Polsce 2021. Analiza rynku i perspektywy rozwoju 2021-2026″.

Podobne wpisy