Zmiany w przepisach: obowiązkowe testy dla domowników osób chorych na COVID-19 i szczepienia dla trzech grup zawodowych

Covid-19: ograniczenia przedłużone do 31 stycznia ?

Nowe działania mające na celu walkę z pandemią i zaostrzenie restrykcji zostały ogłoszone przez ministra zdrowia. Obejmują one m.in. obowiązkowe badania dla domowników osób chorych na COVID-19, niezależnie od posiadanego przez nich certyfikatu COVID, obowiązkowe szczepienia dla trzech kategorii zawodowych oraz prawo pracodawców do sprawdzania testów na covid-19.  

Najnowsze kroki w walce z pandemią, według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, będą koncentrować się na trzech obszarach: 

  • Pracodawcy z prawem do oczekiwania od pracownika okazania wyniku badania. To jest projekt ustawy, nad którym ministerstwo pracuje z PiS – Pracownicy będą mogli zapisać się na bezpłatny test poprzez formularz, który ministerstwo obiecało wprowadzić na swojej stronie internetowej. Będą to szybkie testy antygenowe. Minister podkreślił, że w tym scenariuszu, inaczej niż w przypadku skierowania od lekarza, nie będzie obowiązkowej kwarantanny. Zanim ustawa wejdzie w życie, trzeba jeszcze uregulować zasady weryfikacji certyfikatów szczepionkowych.
  • Obowiązkowe szczepienia dla trzech grup zawodowych –  medycy, nauczyciele i służby mundurowe.Obowiązek powinien wejść w życie od 1 marca. Ten termin nie jest jeszcze ostateczny. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, doprecyzował ze szczepienia te są obowiązkowe, a nie przymusowe – obowiązek jest terminem ściśle prawnym, który wiąże się z prawnymi konsekwencjami. 
  • Restrykcje zostaną zaostrzone od 15 grudnia, kiedy to obecne 50% ograniczenia zostaną zastąpione 30% limitem. Dotyczy to restauracji, hoteli, pubów, kin i teatrów. Zniesienie tego ograniczenia, tak jak dotychczas, może dotyczyć tylko osób zaszczepionych i potwierdzonych przez przedsiębiorcę. W noc sylwestrową dozwolone są jednak zgromadzenia do 100 osób. Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i inne miejsca, w których można tańczyć.

Dodatkowo, wiceszef Ministerstwa Zdrowia, Waldemar Kraska poinformował, że od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla domowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy. 

W Polsce w ciągu ostatniej doby odnotowano 28 542 zakażenia koronawirusem. Z raportu opublikowanego w środę przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zmarły kolejne 592 osoby. Liczba zgonów w Polsce podczas czwartej fali epidemii osiągnęła rekordowy poziom. W szpitalu przebywa 23 453 pacjentów, z czego 2 026 jest pod respiratorem. 

Podobne wpisy