Zmowa cenowa na rynku suplementów diety?

tabletki suplementy diety

Ten post dostępny jest także w języku: English

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie w sprawie zmowy cenowej na rynku suplementów diety. Oskarżenia dotyczą firmy Solgar.

UOKiK oskarża Solgar

Na konferencji prasowej w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o podejrzeniu zmowy cenowej na rynku suplementów diety. Urząd wszczął postępowanie przeciwko Solgar Polska. Zarzuty zostały postawione również dwóm menadżerom firmy.

UOKiK zarzuca firmie, że ustalała ze sprzedawcami detalicznymi stosowanie minimalnych cen odprzedaży suplementów w diety. Według urzędu, spółka monitorowała stosowanie ustalonych cen i interweniowała, jeśli produkty były sprzedawane taniej. Dodatkowo, w skrajnych przypadkach Solgar odbierał sprzedawcom możliwość zamawiania produktów na preferencyjnych warunkach, a nawet wypowiadał umowy o współpracy.

Kara: 10% obrotu i 2 mln zł

Praktyka mogła rozpocząć się w 2010 r. Jak informuje UOKiK, dozwolone jest sugerowanie cen, ale sprzedawcy muszą mieć swobodę kształtowania polityki cenowej. W przypadku Solgar mogło być inaczej. – „Ceny mogły być sugerowane jedynie na papierze, a w rzeczywistości detaliści nie mogli sprzedawać suplementów taniej” – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Według przedstawicieli firmy, cytowanych przez Puls Biznesu, obserwacja cen była jednym z elementów modelu dystrybucji selektywnej stosowanego przez Solgar Polska. Spółka podkreśla, że nie jest jedynym dystrybutorem produktów Solgar w Polsce, a ich ceny nie odbiegały od średniej rynkowej.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara do 10% obrotu przedsiębiorcy. Menedżerowie są zagrożeni karą 2 mln zł. UOKiK prowadzi postępowanie związane z łamaniem przepisów zarówno polskich, jak i UE.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *