Badanie PMR: Jak Polacy korzystają z telekonsultacji

telekonsultacje

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jak wynika z badania PMR zrealizowanego w lutym 2021 r., sześciu na dziesięciu Polaków skorzystało z usługi telekonsultacji w ostatnich 3 miesiącach.

Badanie PMR wykazało, że znaczący odsetek społeczeństwa – 6 na 10 Polaków – odbyło w ostatnich 3 miesiącach konsultację za pomocą rozwiązań telemedycznych. Jeżeli chodzi o monitorowanie funkcji życiowych, to aż 10% Polaków przyznaje się do skorzystania z takiej usługi. Uwzględnione są tu świadczenia, które zlecone przez lekarza lub ewentualnie innego pracownika medycznego i koordynowane przez placówkę opieki zdrowotnej, jak również odpowiedzi osób, które korzystały z aplikacji na telefony komórkowe i zegarków typu smartwatch.

Profil demograficzny osób korzystających z telemedycyny

Czynnik wieku przestał różnicować dostęp do telekonsultacji. Jeszcze w kwietniu 2020 r. najczęściej z telekonsultacji korzystały osoby starsze – wynikało to z faktu, iż te osoby nie mogły odkładać w czasie wizyt i już na początku pandemii kontaktowały się często telefonicznie z lekarzami. Obecnie osoby w różnym wieku korzystają z telekonsultacji równie często.

Z telekonsultacji korzystają częściej kobiety (70%) niż mężczyźni (58%), co wiąże się z większą dbałością tej płci o zdrowie. Osoby z mniejszych miejscowości częściej niż mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców decydują się na taką usługę. Wynika to z gorszego dostępu do stacjonarnych placówek. Ze względu na większą świadomość zdrowotną, z telekonsultacji korzystają częściej osoby z wyższym wykształceniem.

PMR przeprowadził badanie na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1 000 dorosłych Polaków. Badanie nie różnicowało odpowiedzi na usługi prywatne i publiczne.

Więcej informacji o rynku prywatnej opieki zdrowotnej oraz rynku usług telemedycznych w Polsce w raporcie PMR „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026” oraz na wydarzeniu branżowym PMR II Forum Private Healthcare 2022.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *