Badanie PMR: Kto korzysta z prywatnej opieki medycznej?

Ten post dostępny jest także w języku:
English
Usługi zdrowotne FFS są dość popularną metodą korzystania z prywatnej opieki medycznej w Polsce. Według badania PMR z kwietnia 2021 r., tego rodzaju świadczenia realizuje 50% Polaków.
W badaniu na próbie reprezentatywnej korzystanie z usług zdrowotnych FFS (opłacanych na miejscu) zadeklarowało 50% badanych. Niezmiennie, z usług prywatnej opieki zdrowotnej płatnych na miejscu częściej korzystają kobiety, które ogólnie częściej chodzą do lekarza i kupują leki oraz inne produkty zdrowotne.
Wykształcenie istotnie różnicuje korzystanie z usług FFS
Za usługi medyczne częściej i więcej płacą również osoby lepiej wykształcone niż te z niższym wykształceniem, ponieważ mają one większe przychody i świadomość zdrowotną. Co więcej, ze względu na wyższe dochody i lepszy dostęp do świadczeń, na taki wydatek decydują się częściej mieszkańcy większych miast niż osoby mieszkujące na wsi.
Ogólnie rzecz biorąc, pandemia koronawirusa trwająca w 2020 i 2021 r. nie zmieniła profilu demograficznego osób korzystających z odpłatnych usług – w pewnych sytuacjach załagodziła tylko różnice miedzy korzystającymi (więcej informacji w raporcie PMR).