Raport PMR: Rynek diagnostyki obrazowej w 2020 r.: spadek o ponad jedną czwartą

ręka marker

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wartość rynku usług diagnostyki obrazowej w Polsce, wyniosła w 2019 r. ponad 6,2 mld zł. Stanowiło to wzrost o blisko 11% rok do roku, wynika z najnowszego raportu PMR pt. “ Rynek usług diagnostyki obrazowej i radioterapii w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”.

Zmiany uwarunkowań zewnętrznych istotnie wpływają na rynek diagnostyki obrazowej

W dobie pandemii koronawirusa wiele pracowni diagnostycznych znacząco ograniczyło swoją działalność, zawężając wykonywanie badań do przypadków pilnych, np. onkologicznych. Część pracowni zamknęła się czasowo z obawy przed zakażeniem lub na skutek wykrycia zakażenia u pracowników, co spowodowało utrudnienia w dostępności badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Utrudnienia w działalności pracowni diagnostycznych potwierdza również badanie PMR, przeprowadzone specjalnie na potrzeby tego raportu. Część wyników prezentowaliśmy tutaj.

Ponadto, pandemia koronawirusa w istotny sposób wpłynęła na polską i światową sytuację makroekonomiczną. W związku z tym część pacjentów wprowadza również ograniczenia w wydatkach w wyniku pogorszenia się ich sytuacji finansowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku droższych badań, takich jak tomografia komputerowa, PET, czy rezonans magnetyczny. Badania te nie są zwykle objęte tańszymi abonamentami lub ubezpieczeniami zdrowotnymi mniej dotkniętymi przed recesję.

PMR: po wyraźnym spadku czeka nas odbudowa

Z uwagi na fakt, że na rynku panuje duża niepewność co do rozwoju pandemii PMR przygotował dwa scenariusze wartości rynku. Należy jednak zaznaczyć, że rynek usług diagnostyki obrazowej w Polsce w obu tych wariantach istotnie odczuje skutki pandemii w 2020 r. W ocenie PMR, w 2020 r. wartość rynku może spaść nawet o jedną trzecią w stosunku do roku 2019. W dalszej perspektywie prognozy spodziewany jest powrót na dodatnią ścieżkę wzrostu.

obrazowa wartosc 2019 2025

Więcej informacji na temat najważniejszych trendów na rynku diagnostyki obrazowej i radioterapii znajdą Państwo w najnowszym raporcie PMR: „Rynek usług diagnostyki obrazowej i radioterapii w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”. Raport uwzględnia wpływ COVID-19 na rozwój tego rynku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *