Raport PMR i Upper Finance: Rynek robotyki chirurgicznej wzrośnie o 28%

robot da vinci

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jak wynika z raportu PMR i Upper Finance Group, pandemia COVID-19 nie pozostała bez wpływu na rynek robotyki chirurgicznej. W pierwszych tygodniach marca nastąpił spadek średniej liczby wykonywanych procedur o około 50% w ujęciu globalnym. Ogólnie jednak, jak wynika z danych zaprezentowanych w niniejszym raporcie, dynamika nowych instalacji na rynku polskim będzie w 2020 r. bardzo imponująca, pomimo panującej pandemii koronawirusa.

Rynek przekroczy 566 mln zł w 2025 r.

W stosunku do I kwartału 2019 r., w I kwartale 2020 r. nastąpił 51% wzrost liczby wykonanych procedur. Wzrost ten mógłby być znacznie wyższy, gdyby nie pandemia, która wpłynęła na dynamikę pracy niektórych ośrodków. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo tych przeszkód, z naszych szacunków wynika, że rok 2020 zakończy się niezwykle dynamicznym wzrostem.

Według przygotowanych przez nas prognoz, rynek robotyki chirurgicznej w Polsce wzrośnie w latach 2020-2025 ze 166 mln zł do prawie 570 mln, co oznacza, że średnioroczny wzrost wartości (CAGR) tego segmentu wyniesie aż 28%. Wartość ta obejmuje nie tylko całkowitą kwotę sprzedaży robotów – dodatkowo uwzględniony jest zakup narzędzi i jednorazowych materiałów potrzebnych do wykonania procedury, serwisów, jak również wartość samych świadczeń medycznych.

Na potrzeby niniejszego raportu dział badawczy PMR przeprowadził we wrześniu i październiku 2019 r. oraz sierpniu 2020 r. badanie wśród placówek opieki zdrowotnej, posiadających autoryzowane systemy chirurgiczne da Vinci w Polsce. Były to telefoniczne wywiady pogłębione (TDI).

Systemy konkurencyjne dla da Vinci na rynku światowym

Jak wskazują nasi respondenci, robotyka chirurgiczna to technologia powszechnie stosowana na świecie od dwóch dekad. Polskie rozwiązania to implementacja tych rozwiązań, jednak warto zaznaczyć, że wiele z zastosowań stosuje się na gruncie polskim w śladowej ilości w porównaniu do krajów zachodnich. Oznacza to jednocześnie, że z powodu niskiego nasycenia rynku, możemy spodziewać się wysokiej dynamiki tego rynku w najbliższych latach w Polsce.

Na rynku robotyki medycznej rośnie konkurencja. Pionierzy, jak Intuitive Surgical – producent robota da Vinci, obserwują zwiększoną presję ze strony konkurencyjnych firm. W ostatnich latach Johnson & Johnson i Medtronic poczyniły duże inwestycje w obszarze fuzji i przejęć, aby wejść na ten obiecujący rynek. W zakresie chirurgii ogólnej J&J i Medtronic pracują nad swoimi modelami robotów, które będą bezpośrednio konkurować z robotem Intuitive, ale da Vinci nadal trzyma się mocno, zajmując niezmiennie od 20 lat pozycję lidera. Intuitive Surgical każdego roku przeznacza potężne środki na badania i rozwój. W 2019 r. była to kwota 557,3 mln $, stanowiąca 32% wszystkich wydatków operacyjnych.

Raport „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2020. Prognozy rozwoju na lata 2020-2025” można bezpłatnie pobrać tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *