II edycja branżowego Forum PMR: PRIVATE HEALTHCARE 2022 za nami

forum

Ten post dostępny jest także w języku: English

16 września przedstawiciele zarządów kluczowych firm medycznych, ubezpieczycieli, jak również producentów sprzętu medycznego, rozwiązań IT, firm z sektora farmaceutycznego, a także inwestorów, takich jak firmy private equity spotkali się w Warszawie, aby zapoznać się z najnowszymi wynikami badań PMR i prognozami z sektora prywatnej opieki zdrowotnej. Część wybitnych gości wzięło udział w dyskusjach panelowych i zaprezentowało wiele ciekawych informacji na temat rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce. Spotkania networkingowe obfitowały natomiast w rozmowy biznesowe.

Sektor prywatny w realiach pandemii – spory spadek i silne odbicie

Forum PMR Private Healthcare 2022 po zapoznaniu się gości i wprowadzeniu rozpoczęło się od obfitującej w dane prezentacji przygotowanej przez szefa działu ekonometryków w PMR. Podczas prelekcji można było dowiedzieć się między innymi, że w bieżącym roku niemal na całym świecie oczekiwany jest wzrost PKB. Ekspert zwracał uwagę, że światowe PKB w tym roku nie tylko nadrobi straty z poprzedniego roku, ale będzie już blisko 3% wyższe niż w roku 2019, a skumulowany wzrost z lat 2019-2022 wyniesie blisko 8%.

Ważną kwestią jaką poruszono już na kolejnej prelekcji była wartość i prognozy PMR dla rynku prywatnej opieki zdrowotnej. Tutaj również pojawiło się szereg ciekawych danych z licznych raportów firmy PMR. Według prognoz zaprezentowanych przez PMR, rynek prywatnej opieki zdrowotnej wzrośnie o 17% w 2021 r. Oznacza to, że osiągnie on wartość 27,7 mld zł. Będzie to najwyższa dynamika od wielu lat.  Nasi eksperci przedstawili również wartość rynku FFS oraz świadczeń medycznych udzielanych w modelu subskrypcyjnym. Podczas wydarzenia nasi goście mieli okazję zapoznać się z danymi dotyczącymi rynku szpitali w Polsce, a także placówek realizujących opiekę psychiatryczną w naszym kraju. Eksperci podkreślali, że wiele z prezentowanych informacji zostało zaktualizowane na potrzeby tego wydarzenia.

Co więcej firma przeprowadziła badania, z których wyniki miały absolutną premierę podczas tego wydarzenia. Analitycy PMR zaprezentowali je podczas prezentacji dotyczącej nie tylko rynku prywatnej opieki zdrowotnej, ale również opieki telemedycznej w Polsce jak i diagnostyki obrazowej.

Przed lunchem odbyła się również bardzo ważna debata, w której uczestniczyła Anna Rulkiewicz (LUX MED), Adam Białkowski (Medicover), Anna Janiczek (PZU), Aneta Rubiec (Signal Iduna) oraz Andrzej Sokołowski (OSSP). Rozmówcy podzielili się wówczas swoimi wnioskami półtora roku po pojawieniu się koronawirusa w Polsce.

Silny wniosek – czyli samoleczenie coraz większym wyzwaniem

Podczas forum zaprezentowano wyniki najnowszego badania PMR odnośnie rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce. Badanie to zostało przeprowadzone we wrześniu 2021 r. Jeden z ciekawszych wniosków jaki zaprezentowali eksperci PMR to fakt, że w porównaniu z wynikami badania z kwietnia i maja 2021 r., wzrosło znaczenie bariery, jaką w opinii respondentów jest samoleczenie lekami OTC i suplementami diety – z 15% wskazań do 27%. Obecnie  jest to druga największa po pandemii COVID-19 bariera  rozwoju rynku prywatnej opieki zdrowotnej.

To, że Polacy często wybierają samoleczenie zamiast wizyty u lekarza potwierdzają także dane dotyczące chociażby rynku suplementów diety. Rynek ten według danych PMR w 2020 r. osiągnął wartość blisko 6 mld zł i rósł zarówno w poprzednich latach, jak w pandemicznym roku 2020. Wartość ta obejmuje sprzedaż suplementów diety w kanale aptecznym, poza aptecznym tj. w sklepach spożywczych, sportowych, drogeriach, zielarniach oraz sprzedaż internetową w e-aptekach, sklepach internetowych i na platformach handlowych typy allegro. Dodatkowo, nasze prognozy dla rynku suplementów diety są optymistyczne.

Diagnostyka obrazowa i laboratoryjna – dobra lekcja nie dla laików

Kolejną część wydarzenia rozpoczęła prezentacja naszego gościa z organizacji MEDTECH POLSKA. Prelekcję przedstawił Józef Jakubiec, który podzielił się z uczestnikami forum najnowszymi danymi dotyczącymi rynku diagnostyki laboratoryjnej od strony zakupu odczynników.

Goście docenili naszą ostatnią dyskusję panelową, w której wzięli udział Jarosław Furdal (Voxel), Marek Witulski (Siemens) oraz Jakub Swadźba (Diagnostyka). W ten sposób udało nam się uzyskać interesujące informacje o działaniach podejmowanych w zakresie najnowszych technologii w diagnostyce w Polsce, zarówno obrazowej, jak i laboratoryjnej – od strony świadczeniodawców i dostawcy urządzeń.

Jedną z ważniejszych kwestii jaką poruszono podczas tej rozmowy były perspektywy dla nowych technologii. Zapytani o najbardziej perspektywiczne specjalizacje, jeżeli chodzi o szybki rozwój nowych technologii paneliści wymieniali kardiologię (np. rozwiązania stosowane w karetkach), neurologię (leczenie demencji, SM) i onkologię.

Duża część debaty poświęcona była zastosowaniu sztucznej inteligencji w diagnostyce. W sektorze prywatnym inwestycje idą w kierunku poprawy workflow i komfortu pacjenta. Sektor publiczny natomiast (uniwersytety) skupia się na opracowywaniu najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu AI.

Nasi goście nie ukrywali zainteresowania odnośnie wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w pracy zarówno radiologów jak i diagnostów laboratoryjnych. Co prawda nowe technologie już w dużej mierze są obecne w tych sektorach, jednakże szersze zastosowanie AI w systemach stosowanych w diagnostyce budzi pewne wątpliwości. Potrzeba bowiem zmian zarówno w kwestiach prawnych, jak i w podejściu specjalistów. Przykładowo, dzisiejsza legislacja nie pozwala urządzeniom na uczenie się, możliwe jest tylko wykorzystanie algorytmów i tzw. deep learning. Pozostaje zatem pytanie otwarte: kto i kiedy wykorzysta tą szansę?

Podsumowując całe wydarzenie – wpływ pandemii COVID-19 nie skończy się wraz z jej wygaśnięciem. Podczas ostatnich miesięcy Polacy zaciągnęli dług medyczny, który w najbliższym czasie będą niestety musieli spłacić. Napływ pacjentów odczuje nie tylko segment publiczny, ale też prywatny, który będzie rozwijał się m.in. w zakresie psychiatrii, kardiologii czy onkologii. Dodatkowo wzmocniony trend dbałości o zdrowie i coraz większa świadomość zdrowotna pozytywnie przyczynią się do rozwoju rynku prywatnej opieki zdrowotnej, który będzie wspierał również rozwój nowych technologii.

Dziękujemy wszystkim za udział w II Forum Private Healthcare 2022!

Obszerna galeria zdjęć z wydarzenia dostępna na stronie: https://private-healthcare-forum.com/galeria-2021/

Podobne wpisy