PMR: Stomatologia z dobrymi perspektywami na przyszłość

PMR: Stomatologia z dobrymi perspektywami na przyszłość

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wartość rynku usług stomatologicznych w Polsce, rozumianego jako wartość sprzedaży usług stomatologii zachowawczej, ortodoncji i protetyki z implantologią, wyniosła w 2020 r. 8,6 mld zł (segment publiczny i prywatny). Stanowiło to spadek o 24% rok do roku, wynika z najnowszego raportu PMR pt. „Rynek usług stomatologicznych w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”. W ocenie PMR, rok 2021 jest dobrym okresem dla tego rynku, na co niewątpliwie wpływa większy popyt na różnego rodzaju usługi, niż to miało miejsce w 2020 r.

Piękny uśmiech wzmocni rynek na dłużej

Rynek usług stomatologicznych w Polsce jest jednym z najszybciej rosnących rynków w Europie, głównie dlatego, że zdominowany jest przez podmioty prywatne. Restrykcje związane z COVID-19 w Polsce w ubiegłym roku spowodowały jednak konieczność zamknięcia wielu placówek stomatologicznych na okres co najmniej dwóch miesięcy. Co więcej, część placówek działała w tym czasie jedynie w trybie interwencyjnym i ograniczyła przyjmowanie pacjentów do przypadków pilnych.

Pojawienie się pandemii COVID-19 w Polsce w pewnym sensie wywróciło rynek usług stomatologicznych do góry nogami. Niemniej jednak niektóre nasilające się przed pandemią zjawiska będą aktualne także w długim terminie. Takim trendem według nas jest wzrost popularności wzorców zdrowego i ładnego uzębienia. Równe i piękne zęby stają się jednym z wyznaczników statusu społecznego. Obecnie estetyka jest bowiem główną przyczyną noszenia aparatów ortodontycznych. W ostatnich latach obserwowaliśmy bardzo duże zainteresowanie świadczeniami z tego zakresu, co dodatkowo wspierało otoczenie makroekonomiczne. W 2020 r. trend ten został chwilowo zahamowany przez trwającą pandemię. Jednakże, o jego sile świadczyć mogą zmiany w zachowaniach pacjentów już w pierwszej połowie 2021 r.

Fotele dentystyczne ponownie oblegane

Badanie przeprowadzone przez PMR w dniach 16-19 sierpnia 2021 r. na reprezentatywnej próbie 1 006 dorosłych Polaków ukazuje zachowania pacjentów w nowej rzeczywistości oraz istotne zmiany ich preferencji w kontekście korzystania z poszczególnych świadczeń w ramach usług stomatologicznych. Wśród wielu ważnych obserwacji płynących z badania PMR, warto zwrócić uwagę na fakt, iż w pierwszej połowie 2021 r. doszło do znacznego wzrostu odsetka korzystających z poszczególnych usług stomatologicznych w Polsce. W przypadku niektórych usług odsetek korzystających był w pierwszej połowie roku taki sam, jak w całym 2020. Wskazuje to na „odrodzenie” na rynku usług stomatologicznych w Polsce w stosunku do sytuacji, jaka miała miejsce w 2020 r.

Odsetek korzystających z poszczególnych usług stomatologicznych PL

Więcej informacji przedstawiono w raporcie PMR: „Rynek usług stomatologicznych w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026″.

Baner - stopka WP stomatologia

 

Pandemia koronawirusa powstrzymała wielu pacjentów przed wizytą u dentysty. Jednak po chwilowym przestoju przypadającym na marzec–kwiecień 2020 roku, od drugiej połowy ubiegłego roku obserwujemy istotny napływ pacjentów” – Wioletta Januszczyk, Dyrektor Zarządzająca Medicover Stomatologia, w komentarzu dla PMR

Podobne wpisy