PMR i Upper Finance: dynamiczne wzrosty na rynku chirurgii robotycznej

PMR i Upper Finance: dynamiczne wzrosty na rynku chirurgii robotycznej

Ten post dostępny jest także w języku: English

Firma Intuitive Surgical, lider na rynku chirurgii robotycznej, odnotowała w wynikach za III kwartał 2021 r. wzrost przychodów o 30% rok do roku (r/r). Wzrosła również liczby zabiegów na całym świecie o 20% rok do roku przy użyciu systemu da Vinci. Również polski dystrybutor systemów da Vinci Synektik SA osiąga rekordowe wyniki. W minionym kwartale liczba zabiegów operacyjnych w asyście systemu da Vinci wyniosła 548, to o ponad 110% więcej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo blisko 60% stanowią zabiegi urologiczne, ale struktura zabiegów dynamicznie dywersyfikuje się, zmierzając w kierunku bardziej zrównoważonego udziału pozostałych specjalności. Zabiegi ginekologiczne stanowią już 18% v. 12% w 2020, a udział chirurgii wzrósł do 16% w 2021 v. 11% w 2020.

W odpowiedzi na dynamiczny rozwój Polska Federacja Szpitali (PFSz)  powołała Koalicję na rzecz rozwoju robotyki. – Chcemy tym samy stworzyć centrum eksperckiej wiedzy o robotyce medycznej, miejsce, w którym spotykają się partnerzy kliniczni, przemysł oraz nauka  i współdziałają w kierunku szkoleń, badań i rozwoju oraz analizy danych w celu jak najlepszego wdrożenia do praktyki medycznej robotów i nowych technologii.mówi Joanna Szyman członek rady naczelnej Polskiej Federacji Szpitali, prezes grupy NEO Hospital.

Ewolucja chirurgii robotycznej jest w niezwykle interesującym momencie rozwoju, gdyż wielu potencjalnych konkurentów przygotowuje obecnie swoje rozwiązania do wprowadzenia na rynek. W Polsce mamy już 16 autoryzowanych systemów da Vinci, pojawiała się pierwsza instalacja systemu Versius (CRM Surgical), są już obecne systemy ExcelsiusGPS firmy Globus Medical (do zabiegów na kręgosłupie) oraz systemu CorPath GRX, rozwijanego przez Siemens do zabiegów kardiologicznych. Istotnym dla rynku wydarzeniem jest uzyskany w połowie października certyfikat CE  dla system HUGO firmy Medtronic w zakresie zabiegów urologicznych i ginekologicznych, które stanowią około połowę wszystkich wykonywanych obecnie zabiegów z użyciem robotów.

Na całym świecie obecnie ok. 3% operacji wszystkich operacji to operacje wykonywane z użyciem robota. Barierę w dotychczasowym rozwoju rynku stanowiły wysokie koszty technologii. Pojawienie się system HUGO RAS tworzy szansę na upowszechnienie wykorzystania robotów, gdyż jego twórcy zapowiadają zniesienie kosztowych barier związanych z użytkowaniem systemów robotycznych. Ceny sprzętu nie zostały na razie ujawnione.

Z szacunków opartych na wynikach badania przeprowadzonego specjalnie na potrzeby raportu PMR i Upper Finance Group wynika, że „w kraju o wielkości Polski powinno być około 50 robotów do końca 2025,  z których pomocą będzie wykonywanych blisko 15 tys. zabiegów rocznie. Na koniec 2021 będzie to może ok. 2,5 tys. procedur. Według raportu w latach 2021-2026 średnioroczny wzrost wartości (CAGR) segmentu chirurgii robotycznej wyniesie aż 23%” mówi Monika Stefańczyk, dyrektor działu analiz rynku ochrony zdrowia w PMR.

Rozwój chirurgii robotycznej niesie również szanse związane z nowym modelem kształcenia kadr medycznych, w szczególności chirurgów. W ostatnim czasie dr n. med. Paweł Wisz wraz z dr. Stefano Puliatti- szefem Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy) i dr. Rubenem de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst (Belgia) wykonał po raz pierwszy w Polsce, w ciągu jednego dnia – 6 zabiegów ze wsparciem 2 robotów da Vinci – 5  zabiegów radykalnej prostatektomii oraz 1 zabieg częściowej nefrektomii. Wydarzenie miało na celu prezentację efektywności i jakości zabiegów wykonywanych w asyście robotów. Zabiegi trwały średnio ok. 1,5 h – 2 h. co stanowi światowy standard. Wszyscy lekarze są związani z Orsi Academy, które jest największym centrum szkoleniowym w Europie, w którym wypracowano optymalne modele kształcenia chirurgów w zakresie zabiegów z wykorzystaniem robotów gwarantujące wysoką efektywność i jakość wykonywanych zabiegów.

Współczesny model kształcenia chirurgów zakłada, że odpowiedni poziom umiejętności zdobywa się poza salą operacyjną. Takie podejście do szkolenia opiera się na nauczaniu umiejętnego, celowanego działania i oferowaniu szkolonemu nadzorowanego doświadczenia operacyjnego, które daje mu możliwość zintegrowania zdobytej już wiedzy i dojrzewanie umiejętności chirurgicznych w bezpiecznym środowisku – mówi dr n. med. Paweł Wisz członek zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS), w którym odpowiada za programy szkolenia i kształcenie kadry medycznej w zakresie chirurgii robotycznej.

Raport „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2021. Prognozy rozwoju na lata 2021-2026” można bezpłatnie pobrać  tutaj.

Podobne wpisy