Aleksanda Sołyga-Żurek dla PMR: Otwarta licencja na leki na koronawirusa?

matrix-swiat

Ten post dostępny jest także w języku: English

Czy zostanie stworzona światowa pula praw wyłącznych do testów, leków i szczepionek na koronawirusa? Jak mówi w rozmowie z PMR dr Aleksandra Sołyga-Żurek, europejski i polski rzecznik patentowy z kancelarii Patpol, pomysł ten uzyskał już poparcie WHO. Warto podkreślić, że i bez tego rozwiązania, firmy farmaceutyczne znalazły się ostatnio pod dużą presją.

Pula praw wyłącznych na zasadzie dobrowolnej

Prezydent Kostaryki Carlos Alvarado wraz z Ministrem Zdrowia Danielem Salas Peraza zaproponowali stworzenie światowej puli praw wyłącznych do testów na obecność koronawirusa, a także leków i szczepionek przeciwko COVID-19. Zostałyby one objęte swobodnym dostępem i otwartą licencją na korzystnych warunkach dla wszystkich potrzebujących. Propozycja ta uzyskała poparcie WHO i według słów dyrektora generalnego tej organizacji, Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, trwają prace nad dopracowaniem szczegółów tego przedsięwzięcia.

W większości państw istnieją już regulacje prawne umożliwiające władzom wymuszenie szerszego stosowania opatentowanych rozwiązań, jeżeli wymaga tego interes publiczny. Mowa tu głównie o różnego rodzaju licencjach przymusowych. Przystąpienie do wspomnianej powyżej puli praw wyłącznych i umożliwienie korzystania z otwartej licencji miałoby mieć jednak charakter dobrowolny – podkreśla w rozmowie z PMR dr Aleksandra Sołyga-Żurek, europejski i polski rzecznik patentowy z kancelarii patentowej Patpol.

Takie inicjatywy pojawiały się zresztą już wcześniej, w przypadku leków przeciwko takich chorobom jak HIV czy gruźlica. The Medicines Patent Pool i Unitaid obecnie również wspierają działania mające na celu otwieranie dostępu do leków przeciwko COVID-19.

Firmy farmaceutyczne pod presją

Dr Sołyga-Żurek pdkreśla, że firmy farmaceutyczne już wcześniej znalazły się pod ogromną presją, aby ułatwiać dostęp osób trzecich do swoich rozwiązań. Przykład z ostatnich tygodni to m.in. firma AbbVie, która zrezygnowała z egzekwowania swoich praw do leku przeciwwirusowego Kaletra. Nastąpiło to po tym, jak państwo Izrael zdecydowało o dopuszczeniu na własnym terytorium zamienników, pomimo pozostającego w mocy patentu. Również Gilead pod naciskiem opinii publicznej zrezygnowała z korzystania z przywilejów wyłączności dla leku Remdesiwir w USA, któremu niedawno przyznano status leku sierocego.

Innym przykładem jest Roche, która znalazła się pod presją rządu Holandii, aby udostępnić skład buforu lizującego niezbędnego do przeprowadzania szybkich testów na obecność koronawirusa. Roche ma bowiem ok. 80% udziału w krajowym rynku testów, a miała nie być w stanie dostarczać wystarczających ilości odczynników. Ta ostatnia sprawa jest o tyle interesująca, że sam bufor lizujący nie jest chroniony patentem, a spółka argumentowała, że nie chce dopuścić do produkowania go przez inne podmioty w związku z obawami o jakość takiego produktu – wyjaśnia rzecznik patentowy.

Czy uda się osiągnąć kompromis?

Nie ulega wątpliwości, że dla firm farmaceutycznych, które ponosiły w wielu przypadkach znaczne koszty na zorganizowanie wieloletnich badań klinicznych i wprowadzenie produktu na rynek, decyzje o jakimkolwiek uwolnieniu praw wyłącznych w wielu przypadkach są trudne. – Sam koszt wyprodukowania leku to przecież często jedynie ułamek rzeczywistej inwestycji w opracowanie substancji czynnej od podstaw. Nie ulega jednak wątpliwości, że dostęp do odpowiednich leków, zwłaszcza w biedniejszych regionach, jest niewystarczający i takiej sytuacji nie sposób zaakceptować – dodaje dr Sołyga-Żurek.

Zdaniem rzecznika patentowego z kancelarii Patpol, takie inicjatywy jak pule praw wyłącznych, umożliwiające uprawnionym systemowe udostępnianie swoich rozwiązań na określonych warunkach (np. za określoną, niewygórowaną opłatą), mogą stanowić dobry kompromis. Uprawniony, nadal korzystając ze swojego rozwiązania, nie blokuje jednak całkowicie jego używania tam, gdzie nie jest w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie. Równocześnie zachowując pewną kontrolę nad tym na jakich warunkach inne podmioty korzystają z licencji.

Zobacz również

One Comment

 1. Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tynidazol

  Oferuje leki przeciw pasozytom:

  Iwermektyna 6mg 30zł. Listki po 2 tabletki, pudelko, ulotka.
  – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy jeść na 2 h przed i 2 h po jego podaniu.

  Zen Plus – lek kombinowany składający się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, 30zl, ważny 12.2023, listki po 1 tabletce` w pudełku kartonowym. Ten lek jest silniejszy od osobno podawanych Iwermetyny i Zentelu Albendazol, dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach.

  Prazykwantel 600mg 7.5zł, ważny 08.2023, opakowanie szpitalne pod nazwą Opticide 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek – przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 75mg na kg dziennie przez 3 dni na przywry.

  Zentel Albendazol 400mg 10zł – obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni.

  Metronidazol 400mg 3zl, listki po 10 tabletek – pierwotniaki, pasożyty, bakterie beztlenowe, giardia, rzęsistek, odleżyny, owrzodzenia, ameboza, giardiaza, lamblioza.

  Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 06.2024, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej.

  Yomesan Niklozamid 500mg 7.5zł, ważny 01.2024, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g.

  Jan Krongboon
  massagewarsaw gmail com
  0066994403698

  Tez inne leki:

  Ivermectin 6mg 30zl
  Tamiflu 75mg 15zl
  Chlorochina 250mg 3zl
  Chinina 300mg 2zl
  Deksametazon 0.5mg 1zl
  Kolchicyna 0.6mg 2zl
  Finasteryd 5mg 5zl
  Dutasteryd 0.5mg 8zl
  Budezonid 200mg 100zl

  Praziquantel 600mg 7.5zl
  Albendazole Zentel 400mg 10zl
  Metronidazole 400mg 3zl
  Tinidazole 500mg 1zl
  Mebendazole Vermox 100mg 1zl
  Niclosamid Yomesan 500mg 7.5zl

  Mam też antybiotyki:

  Doxycycline 100mg 1zl
  Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl
  Cyprofloksacin 500mg 3zl
  Azithromycin 250mg 5zl 
  Amoksycylina 1000mg 5zl
  Trimesan Sulfametoksazol 960mg 2zl
  Klindamycyna 300mg 3zl
  Roxytromycyna 300mg 3zl
  Ospen 250k 50gr
  Tetracyklina 250mg 50gr

  Przeciwgrzybicze:

  Itraconazole 100mg 4zl
  Ketokonazole 200mg 3zl
  Fluconazole 200mg 5zl
  Gryzeofulvin 500mg 2zl
  Nystatin 100k globulki 1zl and 500k 3zl

  Oraz inne leki

  Metformina 1000mg XR 3.5zl
  Metformnina 500mg 75gr
  Disulfiram 500mg 3zl
  Undestor 40mg 4zl
  Alfadiol alfacalcidol 0.5mcg 4zl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *