Leki biopodobne: Sandoz pomoże Polpharmie wprowadzić lek na SM

polpharma biologics logo

Ten post dostępny jest także w języku: English

Polpharma Biologics i globalny gigant generyczny Sandoz wspólnie wprowadzą na rynek lek biopodobny do leku biologicznego na stwardnienie rozsiane (SM). To efekt podpisanej we wtorek umowy na komercjalizację produktu.

Polpharma powalczy o rynek wart miliardy $

Polpharma od 2013 r. opracowuje lek biopodobny do leku Tysabri (natalizumab) wytwarzanego przez Biogen. Tysabri został wprowadzony na rynek w 2004 r. i jest stosowany w leczeniu postaci rzutowo-emisyjnej SM (dotyka ona 85% chorych). W 2018 r. jego globalna sprzedaż wyniosła blisko 1,9 mld $, co odpowiadało za 17% przychodów koncernu. Rok wcześniej przychody były jednak o ponad 100 mln $ wyższe. Pojawienie się na rynku odpowiedników z pewnością wpłynie na dalszy spadek sprzedaży.

Pierwsze patenty na natalizumab wygasły w UE i USA w 2015 r., a kolejne wygasają w 2020 r. Niektóre metody leczenia będą jednak chronione aż do 2027 r.

Sandoz ma globalną umowę na wyłączność

Lek biopodobny opracowywany przez Polpharmę jest obecnie w III fazie badań klinicznych. Na mocy umowy z Sandozem, polska spółka będzie odpowiadać za dalszy rozwój substancji, a także jej produkcję po wprowadzeniu na rynek. Szwajcarski koncern zajmie się natomiast globalną komercjalizacją produktu. Oznacza to wprowadzenie do dystrybucji i sprzedaży po rejestracji na wszystkich rynkach na podstawie globalnej licencji na wyłączność.

Wartość umowy nie została podana do wiadomości publicznej. Jak szacuje jednak Puls Biznesu, Polpharma może otrzymać płatność z góry w wysokości kilkudziesięciu milionów $. To nie pierwsza taka umowa podpisana przez Sandoz. Jak przypomina gazeta, w kwietniu 2019 r. spółka podpisała podobne porozumienie z tajwańską firmą EirGenix. Dotyczyło ona globalnych praw do leku biopodobnego do trastuzumabu.

Polpharma Biologics prowadzi obecnie prace nad sześcioma lekami biopodobnymi.

Więcej na temat leków biologicznych i biopodobnych w raporcie PMR: Rynek leków biologicznych i biopodobnych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *