Szczepienia na COVID-19 w pierwszym kwartale 2021 r.

strzykawka mapa maseczka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wczoraj Rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W ramach przygotowanych założeń szczepienia mają być dobrowolne, jednak zaszczepionym mają przysługiwać pewne przywileje.

Nabór placówek, które przeprowadzą szczepienia trwa

W zeszły piątek NFZ ogłosił nabór placówek do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi Sars-CoV-2. Fundusz do 11 grudnia br. zbiera elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu szczepienia Polaków na COVID-19. Poinformowano, że pierwszeństwo mają mieć poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Zadaniem zakwalifikowanych placówek ma być przeprowadzenie bezpłatnych szczepień na COVID-19 wśród Polaków. Szczepienia mają być dobrowolne. Docelowo Ministerstwo Zdrowia planuje, że punkt szczepień na COVID-19 będzie dostępny w każdej gminie. W aglomeracjach i dużych miastach mają działać dodatkowe miejsce szczepienia na COVID-19 w szpitalach rezerwowych. Łącznie mowa o minimum 8 000 punktach szczepień.

COVID-19: czy będą przywileje dla zaszczepionych?

Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 przewiduje dobrowolne i bezpłatne szczepienia dla osób dorosłych oraz dzieci w wieku od 12 lat. Zapowiedziano, że rząd przewiduje pewne przywileje dla zaszczepionych. Szczegóły jednak mamy poznać po pojawieniu się dokładnych informacji o preparacie jakim miałyby być realizowane szczepienia na COVID-19. Uwagi do zaprezentowanego projektu można zgłaszać do 12 grudnia. Później, 15 grudnia planowane jest przyjęcie przez rząd gotowej strategii.

Na stronie rządowej czytamy: „Szczepionka przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. Na obecnym etapie specjaliści z 27 krajów UE dokonują oceny dokumentacji. Następnie do 29 grudnia planowane jest głosowanie ekspertów z krajów członkowskich. Wspomniany proces zakończy się wydaniem decyzji przez Komisję Europejską. Oznacza to, że proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r.”

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *