Nikotynowy gigant inwestuje w rynek farmaceutyczny

Leki

Ten post dostępny jest także w języku: English

Amerykańskie przedsiębiorstwo Philip Morris International Inc. ogłosiło przejęcie firmy OtiTopic, zajmującej się opracowywaniem leków wziewnych. Jest to kolejna firma farmaceutyczna, którą w ostatnim czasie zakupił gigant nikotynowy, realizując swój plan stworzenia przyszłości wolnej od dymu tytoniowego.

Przejmując firmę OtiTopic, Philip Morris International Inc. będzie mogło wykorzystać doświadczenie, wiedzę naukową i możliwości w zakresie inhalacji, aby rozwijać linię terapeutycznych leków wziewnych, a także innych leków podawanych drogą oddechową, takich jak Beyond Nicotine. Obecnie OtiTopic pracuje nad wziewnym lekiem na bazie kwasu acetylosalicylowego (ASA), który jest stosowany w leczeniu ostrego zawału serca. Po zakończeniu badań klinicznych i uzyskaniu akceptacji Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), lek może trafić na rynek i znacząco wpłynąć na poprawę leczenia osób ze średnim bądź wysokim ryzykiem zawału serca, których w samych Stanach Zjednoczonych jest ponad 83 miliony. Jak wynika z przeprowadzonych badań, aspiryna w formie wziewnej skraca czas dostarczenia leku do organizmu z 20 do 2 minut, 10-krotnie przyspieszając jego czas działania w porównaniu z aspiryną podawaną doustnie. Taka szybkość przyswajania leku przez organizm może zwiększyć szanse przeżycia osób zagrożonych zawałem serca.

PMI już od dawna inwestuje w rynek farmaceutyczny, przejmując firmy, które mogą być wykorzystane do poszerzenia oferty o produkty wolne od dymu, takie jak produkty typu heat-not-burn oraz vapor zawierające nikotynę. PMI, które znane jest przede wszystkim z tworzenia takich marek jak Marlboro i L&M stara się przekonać swoich klientów do przejścia na wyroby bezdymne, np. wykorzystując urządzenia do podgrzewania papierosów IQOS.

Ponadto w lipcu PMI nabyło za ok. 820 mln dolarów duńską firmę Fertin Pharma, zajmującą się produkcją leków doustnych i podjęzykowych, które mają zastosowanie w nikotynowej terapii zastępczej. Kolejnym głośnym przejęciem był zakup brytyjskiej firmy Vectura Group, która produkuje technologie do inhalacji leków, a także leki na astmę. Ta inwestycja kosztowała PMI 1,2 mld dolarów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *