Leki biologiczne nie do zamiany

Ten post dostępny jest także w języku: English

Szpital powinien stosować leki biologiczne, jeżeli kryterium ich zastąpienia lekami biopodobnymi jest cena. Po ostatnim wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego rozgorzała ponownie dyskusja na temat możliwości zastępowania leków biologicznych. Uczestniczą w niej producenci, świadczeniodawcy i płatnicy. Sąd utrzymał decyzję Rzecznika Praw Pacjenta. Wskazał m.in., że decyzja o zastosowaniu lub zamianie terapii nie może być podyktowana wyłącznie wynikiem przetargu. Podkreślił również, że specyfika leków biologicznych uzasadnia ostrożność przy zamianie.

Zainteresowane strony obawiają się, że jeśli wyrok się uprawomocni, napotkają przeszkody w stosowaniu leków biopodobnych. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przywołuje stanowisko Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Mówi ono, że leki biologiczne można zamieniać. Przypomnijmy, że związek reprezentuje producentów leków generycznych.

Świadczeniodawcy obawiają się z kolei wzrostu kosztów terapii. Niewątpliwie wzrosną również wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Niemal w tym samym czasie Infarma zwróciła uwagę, że w Polsce innowacyjne leki stanowią wciąż zaledwie 0,3% wszystkich stosowanych terapii. W Europie wykorzystuje się je pięć razy częściej. Członkami Infarmy są producenci leków oryginalnych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *