Lokalizatory dla osób z zanikami pamięci będą refundowane?

starsza para spaceruje

Ten post dostępny jest także w języku: English

Rzecznik Praw Pacjenta, na swojej stronie internetowej opublikował apel i zwrócił się do Ministra Zdrowia i Ministra Rodziny i Polityki Społecznej o rozważenie możliwości wyposażenia osób z zanikami pamięci w elektroniczne lokalizatory. Podkreślił także, że zwiększenie ich dostępności poprzez refundację przyniosłoby wiele korzyści.

 

Apel Rzecznika Praw Pacjenta o lokalizatory dla osób z zanikami pamięci

Rzecznik Praw Pacjenta na początku czerwca 2021 r. na swojej stronie internetowej wystosował apel i zwrócił się do Ministra Zdrowia i Ministra Rodziny i Polityki Społecznej o rozważenie możliwości wyposażenia osób z zanikami pamięci w elektroniczne lokalizatory. Lokalizatory mieliby dostać seniorzy, osoby z zanikami pamięci, niepełnosprawnością intelektualną czy innego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi. Elektroniczne lokalizatory miałyby pomóc ustalić miejsce pobytu osoby w przypadku zaginięcia. Rzecznik dodał także, że rozpowszechnienie lokalizatorów dzięki refundacji przyniosłoby wiele korzyści takich jak podniesienie komfortu życia chorego i jego rodziny, szansę na większą samodzielność czy uratowanie życia poprzez szybkie odnalezienie takiej osoby. Dodał także, że wprowadzenie refundacji lokalizatorów popierają również konsultanci krajowi w psychiatrii i geriatrii.

Rzecznik podał także dane Komendy Głównej Policji, według których w 2020 r. odnotowano ponad 2 tys. zaginięć osób po 60 roku życia, spośród których 341 osób zmarło.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *