Mniej Polaków zaszczepionych trzecią dawką – błąd punktów szczepień ?

Psychiatria

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że zmniejszająca się liczba osób zaszczepionych trzecią dawką, w dziennych statystykach szczepień COVID-19, ma związek z korektą kart szczepień przez punkty szczepień. Stwierdzono, że zastrzyki przypominające wpisywane są jako „trzecia dawka” zamiast dawka przypominająca.

Ministerstwo przekazało: „Pomimo informacji zawartych w komunikacie nr 14 Ministerstwa Zdrowia w sprawie szczepień przeciwko COVID-19 dawką przypominającą i dawką uzupełniającą w schemacie podstawowym, zdarza się, że iniekcje przypominające wpisywane są jako trzecia dawka (3/3) zamiast 1/przypominająca”.

Na stronie rządowej publikowany jest codzienny komunikat o uodpornieniu COVID-19, z którego wynika, że na koniec grudnia 2020 r. w Polsce podano 44 239 198 iniekcji. Trzecią dawkę szczepionki otrzymało w poniedziałek 217 512 osób, a dawkę przypominającą podano 4 671 733 osobom. Tydzień wcześniej było to odpowiednio 226 163 osób i 3 717 520 osób.

Wszystkie osoby w wieku 18-49 lat, od 2 listopada, są uprawnione do dawki przypominającej 6 miesięcy po pierwszej szczepionce. Z kolei osoby w wieku 50 lat i więcej otrzymują na nią skierowanie po 5 miesiącach, począwszy od 24 listopada. Trzecia dawka jest wskazana dla medyków, seniorów oraz osób z obniżoną odpornością po 28 dniach od podania drugiej dawki, np. w trakcie leczenia nowotworów lub po przeszczepie narządów.

Booster Pfizer COVID-19 chroni przed Omicron ?

W sobotę, izraelscy naukowcy ogłosili, że trzykrotne podanie szczepionki COVID-19 firmy Pfzier/BioNTech (PFE.N), (22UAy.DE), dało znaczną ochronę przed nowym szczepem Omicron. Wyniki były podobne do tych przedstawionych na początku zeszłego tygodnia przez firmy BioNTech i Pfizer, które wskazywały, że dawki przypominające mogą być konieczne do ochrony przed infekcją nowo odkrytym wariantem.

Podobne wpisy