MZ: Ponad 11 mld zł na onkologię w 2020 r.

stetoskop lekarz szpital

Ten post dostępny jest także w języku: English

W 2020 r. wydatki na onkologię w Polsce wyniosą 11,2 mld zł, ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Na początku lutego Rada Ministrów przyjęła Narodową Strategię Onkologiczną. Jest to kompleksowy program walki z rakiem, który zakłada wydatki inwestycyjne na poziomie 5,1 mld zł w latach 2020-2023.

4 mld zł wzrostu na onkologię

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, pomiędzy 2013 r. a 2020 r. wydatki na onkologię w Polsce wzrosną o 4,1 mld zł, do wartości 11,2 mld zł w 2020 r. Kwota obejmuje świadczenia zrealizowane w ramach tzw. pakietu onkologicznego, ale także w ramach świadczeń: onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej i hematologii, chemioterapii, radioterapii i programów lekowych związanych z leczeniem onkologicznym.

Oprócz środków w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej (finansowanej przez Ministerstwo Zdrowia), środki na onkologię będą pochodzić również z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i Agencji Badań Medycznych.

wydatki na onkologie w polsce

Programy lekowe: Rosną finansowanie i liczba pacjentów

Jednym z głównych kanałów finansowania leczenia onkologicznego w Polsce są programy lekowe. W chwili obecnej w Polsce działa 30 programów lekowych onkologicznych, w ramach których dostępnych jest 141 leków zawierających 55 substancji czynnych.

Ogółem, wydatki na leki onkologiczne w ramach programów lekowych onkologicznych i chemioterapii wyniosły 2,3 mld zł w 2019 r., w porównaniu z 1,6 mld zł w 2015 r. Jednocześnie, liczba pacjentów onkologicznych w ramach programów lekowych wzrosła do 33 tys. w 2019 r., trzykrotnie więcej niż w 2012 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *