Obowiązkowe szczepienia również dla dorosłych?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie zmian w kalendarzu szczepień ochronnych.  „Chcemy kalendarzem szczepień zmodyfikować obecny rytm szczepień, począwszy od momentu urodzenia, doby po urodzeniu, do okresu niemowlęcego” – zapowiedział w rozmowie z portalem newseria.pl Zbigniew Król, podsekretarz stanu w  MZ.

Nowością jest to, że obowiązkowe szczepienia mogą objąć również dorosłych. Dotyczy to osób, które w przeszłości nie otrzymały szczepionki na daną chorobę lub utraciły już odporność. Przykładowo, na odrę szczepi się dopiero od 1975 r. Do 1991 r. szczepiono jednak tylko jedną dawką. W związku z pojawiającymi się ogniskami tej choroby (także w Polsce), znaczna część osób może być narażona na zachorowanie.

Dodatkowo, MZ chce wprowadzić szczepienie na krztusiec dla osób w wieku 19 lat. W planach jest także obowiązkowa szczepionka przeciwko różyczce dla wszystkich młodych mężczyzn,  a także szczepionka przeciwko ospie wietrznej – dla wszystkich. Co więcej, rozszerzone mogą zostać szczepienia przeciwko pneumokokom i wprowadzone mogą zostać obowiązkowe szczepienia przeciwko HPV i rotawirusom.

Przypomnijmy, że w 2019 r. dokonano dwóch istotnych modyfikacji w kalendarzu szczepień ochronnych. Pierwsza zmiana dotyczy szczepionki przeciwko gruźlicy dla noworodków. Do tej pory podawano ją w pierwszej dobie życia dziecka. Obecnie, szczepienie następuje tuż przed opuszczeniem szpitala.

Drugą modyfikacja odnosi się do szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). Druga dawka szczepionki podaje się obecnie w 6. roku życia dziecka, a nie – jak wcześniej – w 10.

MZ przedstawi propozycje nowego kalendarza szczepień w czerwcu. Może zacząć obowiązywać od 2020 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *