COVID-19: Kolejne rozwiązania firm

idea zarowka pomysl

Ten post dostępny jest także w języku: English

Genomtec nie spoczywa na laurach i prezentuje swój kolejny pomysł. Test na COVID-19 ze śliny pacjenta ma być dostępny w sprzedaży jeszcze w maju tego roku. Na świecie opracowywane są też kolejne szczepionki na COVID-19. 17 maja, Sanofi i GSK ogłosiły, że ich kandydat na szczepionkę COVID-19 wykazuje silną odpowiedź immunologiczną.

Szczepionka na COVID-19 Sanofi i GSK

Preparat powstał w ramach współpracy firmy Sanofi z brytyjskim koncernem GlaxoSmithKline. Szczepionka na COVID-19 z adiuwantem przeszła już dwie fazy testów.  Wstępne wyniki badań fazy 2, w której wzięło udział 722 osób, wykazało, iż szczepionka wykazuje od 95% do 100% serokonwersji po drugim wstrzyknięciu we wszystkich grupach wiekowych (od 18 do 95 lat) i we wszystkich dawkach, z akceptowalną tolerancją i bez obaw o bezpieczeństwo. Jak podaje Sanofi w oficjalnym oświadczeniu, zanim jednak szczepionka na COVID-19 wejdzie na rynek musi przejść ostatnią kluczową trzecią fazę badań. Badanie planowane jest na przestrzeni kolejnych kilku tygodni. Ma w nim wziąć udział ponad 35 tysięcy osób. Po uzyskaniu pozytywnych wyników szczepionka ma szansę wejść na globalny rynek komercyjnie pod koniec 2021 r.

Na chwilę obecną w Polsce wykonano niemal 16,4 milionów szczepień. Dziennie wykonuje się ich ponad 314 tysięcy. Co więcej, w Polsce 10 maja 2021 r. powołano specjalny zespół na rzecz śledzenia nowych mutacji wirusa COVID-19. Jego głównym zadaniem jest badanie nowych mutacji wirusa pojawiających się w kraju i ich monitorowanie, m.in. mutacji indyjskiej. 

Test do wykrywania COVID-19 ze śliny od Genomtec

Firma Genomtec w maju 2021 r. wprowadzi pierwszy na świecie test genetyczny do wykrywania COVID-19 ze śliny. Test ten został już zarejestrowany i wprowadzony będzie do obrotu na terenie Unii Europejskiej. W Polsce wykonać go będzie można we Wrocławskim laboratorium Dolmed. Wynik testu będzie znany po zaledwie kilkudziesięciu minutach od jego wykonania. 

Warto dodać, że oprócz tego testu na COVID-19  firma Genomtec pracuje również nad zestawem starterów jak i paneli diagnostycznych mających na celu zdiagnozowanie boreliozy. W maju tego roku Genomtec uzyskał patent na wspomniane rozwiązania. Jak poinformowano, jest to już trzeci patent firmy. Łącznie Genomtec jest w trakcie 20 postępowań patentowych na całym świecie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *