Rekordowe wzrosty na rynku robotyki chirurgicznej

robot da vinci

Ten post dostępny jest także w języku: English

Światowy lider robotyki chirurgicznej Intuitive Surgical zaraportował, że w pierwszym kwartale 2021 r. firma dostarczyła 298 systemów chirurgicznych da Vinci, co stanowi wzrost, aż o 26% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. Liczba zainstalowanych na świecie robotów zwiększyła się tym samym do 6 142. Wzrosła też globalna liczba zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci – o około 16%.

Robot da Vinci wykorzystywany jest głównie w leczeniu schorzeń onkologicznych, w tym raka prosty, raka trzonu macicy oraz raka jelita grubego. Rosnący problem związany ze wzrostem liczby zachorowań na nowotwory oraz konieczność poprawy wyników leczenia onkologicznego na drodze zwiększania dostępu do technologii również przyczyniają się do popularyzacji systemu da Vinci w Polsce.

Dynamiczny rozwój sprzedaży robotów da Vinci jest wspierany efektywnymi narzędziami w ramach leasingu operacyjnego i na podstawie umów użytkowania, w tym modelu wdrożono na rynek blisko 43% wszystkich robotów da Vinci z pierwszego kwartału 2021. Również polski rynek może przyspieszyć wzrost dzięki zwiększeniu wykorzystania takich narzędzi. Na rozwoju rynku mogą skorzystać także banki i instytucje finansujące, które mają odpowiednio przygotowaną ofertę – mówi Joanna Szyman, wiceprezes Upper Finanse.

Roboty da Vinci w Polsce

W Polsce jest już 14 autoryzowanych robotów chirurgicznych da Vinci i jak wynika  z raportu „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2020” opublikowanego przez Upper Finance i PMR w najbliższych latach ich liczba ma szansę dynamicznie rosnąć, do 40-50 instalacji w 2025r.

Z powodu chorób nowotworowych w naszych kraju co roku umiera ponad 100 tys. osoób. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej nawet 40% tych zgonów można by uniknąć, gdyby diagnozę postawiono wcześniej lub chory miał lepszy dostęp do najnowszych metod leczenia. Dlatego również Fundusze Europejskie wspierają rozwój chirurgii robotycznej w Polsce. Przykładem może być inicjatywa badawczo-rozwojowa realizowana w Krakowie w Szpitalu na Klinach, o czy pisaliśmy więcej tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *