Synektik stawia na roboty medyczne

da vinci robot

Ten post dostępny jest także w języku: English

Synektik, producent radiofarmaceutyków i dystrybutor sprzętu medycznego, zanotował w IV kw. 2018 r. wzrost przychodów ze sprzedaży aż o 94%. Na dobre wyniki finansowe wpływa w dużej mierze sprzedaż robotów medycznych.

94% wzrost przychodów Synektik

W IV kwartale 2018 r. (pierwszym kwartale roku finansowego 2018/2019 Synektik) spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie blisko 66 mln zł, co stanowiło wzrost o 94% rok do roku. W segmencie sprzętu medycznego i IT, przychody wzrosły o ponad 100%, do 60,5 mln zł. Jednocześnie, EBITDA wyniosła 11,9 mln zł, w porównaniu do 4,7 mln zł rok wcześniej. Z tego, w IV kwartale 2018 r., 11,7 mln zł EBITDA zostało wygenerowane przez segment sprzętu medycznego i IT.

Jak poinformowała spółka, o skokowym wzroście przychodów przesądziła ekspansja w segmencie dostaw sprzętu do terapii, w tym głównie systemu robotycznego da Vinci. W IV kwartale 2018 r. Synektik dostarczył da Vinci do dwóch szpitali publicznych w Poznaniu i Białymstoku oraz prywatnego Szpitala Medicover w Warszawie. W tym roku da Vinci trafił również do krakowskiego Szpitala na Klinach. Spółka jest wyłącznym dystrybutorem Intuitive Surgical w Polsce.

Co najmniej cztery roboty medyczne do końca 2019 r.

Jak donosi Puls Biznesu, Synektik planuje w tym roku sprzedać w Polsce co najmniej cztery systemy robotyczne da Vinci w Polsce. Sprzedaż jednego urządzenia do przychody około 10 mln zł (zależnie od konfiguracji). Do tego dochodzą przychody z instrumentów jednorazowych i usług serwisowych.

Spółka ocenia, że w perspektywie 3-4 lat w Polsce może działać około 20 systemów da Vinci.

Nie tylko da Vinci

Synektik nie zamierza ograniczać się wyłącznie do dystrybucji systemów da Vinci. W maju spółka wprowadziła na rynek robota Apoteca chemo, służący do automatycznego przygotowywania dożylnych leków stosowanych w terapiach antynowotworowych. Jego producentem jest włoski koncern Loccioni, a Synektik ma wyłącznośc dystrybucyjną na rynek polski.

Synektik będzie dystrybuował w Polsce również kolejne roboty medyczne Intuitive Surgical. Jak informuje Puls Biznesu, amerykański koncern uzyskał zgodę FDA na wprowadzenie na rynek robota Ion, przeznaczonego do biopsji guzka płucnego. Spółka wprowadzi również na rynek system Vinci SP, który znajdzie zastosowanie w małoinwazyjnych zabiegach w jamie brzusznej i laryngologii.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *