Merck przejmuje Acceleron Pharma za USD 11,5 mld

Merck_Acceleron

Ten post dostępny jest także w języku: English

Merck (MSD) zgodził się na zakup akcji Acceleron Pharma za 180 dolarów w gotówce za akcję i za łączną wartość kapitału własnego w wysokości 11,5 mld dolarów. Transakcja obejmuje przeniesienie praw do głównego kandydata do terapii Acceleron, sotaterceptu, przeznaczonego do leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego. Zgodnie z umową Merck ogłosi wezwanie na akcje Acceleronu poprzez spółkę zależną.

Nabyta spółka zależna Merck zostanie włączona do Acceleron po zakończeniu transakcji, która ma uzupełnić i wzmocnić linię produktów kardiologicznych Merck. Co więcej, wszelkie pozostałe akcje zwykłe Acceleron zostaną unieważnione i zamienione na prawo do otrzymania ceny transakcyjnej za akcję w wezwaniu, wynoszącej 180 dolarów.

Firma Merck uzyska również dostęp do głównego kandydata do leczenia firmy Acceleron, sotaterceptu. Leczenie to charakteryzuje się nowatorskim sposobem działania, który może poprawić krótko- i długoterminowe wyniki kliniczne u pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym (PAH), zagrażającym życiu schorzeniem naczyń krwionośnych. Sotatercept jest obecnie badany w badaniach klinicznych III fazy jako uzupełnienie obecnej linii leczenia pacjentów z PAH.

Reblozyl (luspatercept-aamt), pierwsze w swojej klasie rekombinowane białko fuzyjne dojrzewania erytroidów, jest również częścią portfolio firmy Acceleron. Reblozyl został zatwierdzony do stosowania w leczeniu niedokrwistości w niektórych rzadkich chorobach krwi w Stanach Zjednoczonych, Europie, Kanadzie i Australii. Lek jest opracowywany i komercjalizowany we współpracy z Bristol Myers Squibb na skalę globalną. Po zatwierdzeniu transakcji, jej zamknięcie spodziewane jest w czwartym kwartale tego roku.

Acceleron koncentruje się na grupie białek transformującego czynnika wzrostu-beta (TGF-beta), o których wiadomo, że odgrywają rolę we wzroście, różnicowaniu i naprawie komórek.

Na początku tego roku Merck ogłosił również zakup AmpTec, niemieckiej organizacji zajmującej się rozwojem i produkcją mRNA (CDMO).

Więcej:

Pfizer zwiększa moce produkcyjne Paxlovidu po niespodziewanym spadku skuteczności tabletek na COVID-19 firmy Merck

Podobne wpisy