Czy to już boom na szpitalne inwestycje w psychiatrii?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ostatnie miesiące przyniosły otwarcia nowych szpitali w segmencie psychiatrii. Na początku października do użytku oddano nową siedzibę Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego „Drewnica”.  W czerwcu działalność rozpoczął także Mazowiecki Szpital i Centrum Diagnostyczne Allenort.

Szpital „Drewnica” mieści się w podwarszawskich Ząbkach. Placówka liczy około 300 łóżek. Specjalizuje się w psychiatrii ogólnej, psychogeriatrii oraz leczeniu uzależnień. Wartość inwestycji, która rozpoczęła się w 2015 r. to ponad 100 mln zł. Znaczną część pokryły środki z UE. Według firmy Budimex, wykonawcy prac budowlanych, jest to pierwszy w powojennej Polsce wybudowany od podstaw szpital psychiatryczny. Właścicielem 100% udziałów w szpitalu i inwestorem jest Województwo Mazowieckie.

Nowy szpital Allenort również mieści się w Warszawie. Liczy on 40 łóżek. Jak twierdzi firma, placówka powstała jako pełna alternatywa do hospitalizacji w szpitalach publicznych.

Szacuje się, że różnego rodzaju zaburzenia psychiczne dotykać mogą nawet jednej czwartej Polaków w wieku produkcyjnym. Pomimo tego, choroby te są wciąż stygmatyzowane w polskim społeczeństwie. W chwili obecnej w Polsce trwa reforma systemu psychiatrii, w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022. Jej głównym założeniem jest odejście od modelu leczenia szpitalnego do modelu opieki środowiskowej i wydłużenie leczenia w ramach opieki ambulatoryjnej. Obecnie, leczenie psychiatryczne jest bowiem domeną lecznictwa zamkniętego.

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *