Expose premiera: Bez rewolucji w ochronie zdrowia

eks stetoskop tabletki

Ten post dostępny jest także w języku: English

We wtorek, 19 listopada, premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose na najbliższe cztery lata. W segmencie ochrony zdrowia priorytetami są przede wszystkim kardiologia i onkologia, a także cyfryzacja. Wprowadzony będzie również bezpłatny pakiet badań profilaktycznych dla osób 40+.

Onkologia: Przede wszystkim profilaktyka

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał w expose, że w Polsce zostanie niedługo zaprezentowana Narodowa Strategia Onkologiczna. Warto podkreślić, że Polska jest jednym z ostatnich krajów UE, które jeszcze nie wdrożyły takiego planu. Strategia obejmuje sześć celów głównych, rozpisanych na cele szczegółowe. Łącznie daje to 20-30 zadań, do których przygotowane są mierniki i harmonogram. Zdefiniowane cele są krótko- i długoterminowe, a duży nacisk położony jest na profilaktykę. Obecnie trwa również pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej.

W ramach wsparcia onkologii, planowane jest również zainwestowanie około 1 mld zł w Centrum Onkologii w Warszawie. Więcej o tej inwestycji pisaliśmy tutaj.

Od Polski papierowej do Polski cyfrowej

Drugim kierunkiem działań w ochronie zdrowia ma być cyfryzacja. Chodzi tutaj o informatyzację w ochronie zdrowia, e-recepty czy tez e-skierowania.

W ocenie ekspertów, expose premiera Morawieckiego nie zaprezentowało pomysłu na strategiczną zmianę w ochronie zdrowia. Skupiło się raczej na działaniach już wykonanych lub będących w toku. Nową propozycją jest wprowadzenie pakietu bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób w wieku powyżej 40 lat. Ma również zostać stworzony Fundusz Modernizacji Szpitali z budżetem około 2 mld zł.

Według danych przedstawionych przez premiera, w poprzedniej kadencji rządu nakłady na ochronę zdrowia wzrosły z 70 do 106 mld zł, czyli o ponad 50%. Wzrasta również liczba osób kończących kierunki lekarskie – w tej kadencji rządu kierunki medyczne skończy nawet 50% więcej studentów niż jeszcze cztery, pięć lat temu

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *