Rekordowa inwestycja Centrum Onkologii w Warszawie

centrum onkologii jan walewski lukasz szumowski

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ponad 870 mln zł zostanie zainwestowanie w rozbudowę i modernizację warszawskiego oddziału Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie (COI). Z tego, 740 mln zł pochodzić będzie ze środków Ministerstwa Zdrowia. Inwestycja będzie realizowana w latach 2019-2024.

Terapia protonowa w COI?

Inwestycja obejmować będzie nie tylko remont istniejącej placówki, ale również budowę i wyposażenie nowego budynku klinicznego. Dzięki temu, ma powstać ośrodek oferujący kompleksowe świadczenia onkologiczne, od profilaktyki, przez diagnostykę, do leczenia i rehabilitacji. Ma to doprowadzić do wzrostu dostępności i jakości oferowanych świadczeń. Przejawiać się to będzie między innymi w rozszerzeniu działalności dotyczącej profilaktyki nowotworowej oraz zakresu opieki nad pacjentami przewlekle chorymi. Ma również wzrosnąć liczba i zakres oferowanych świadczeń onkologicznych.

W COI mają zostać wprowadzone również innowacyjne terapie, nowe metody opieki oraz technologie medyczne. Jedną z nich może być terapia protonowa nowotworów. Obecnie jedynym ośrodkiem w Polsce, który realizuje takie świadczenia jest Centrum Cyklotronowe Bronowice z Krakowa.

COI zmieni nazwę i będzie instytutem badawczym

Dzięki realizacji inwestycji liczba łóżek ogółem w warszawskim oddziale COI ma wzrosnąć z obecnych 726 do 777. Liczba łóżek intensywnej opieki zwiększy się do 37 tj. o 118%. Po modernizacji wzrośnie również liczba foteli do chemioterapii (ze 111 do 160) i liczba sal operacyjnych (z 11 do 20). Ogółem, powierzchnia użytkowa ośrodka zwiększy się do blisko 142 tys. m2 i możliwa będzie konsolidacja jego dwóch lokalizacji (z ul. Wawelskiej i Roentgena).

W ciągu najbliższych tygodni COI zmieni także nazwę na Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie i zyska status państwowego instytutu badawczego.

COI jest jednym z największych publicznych szpitali w Polsce. Łącznie, w trzech oddziałach w Warszawie, Krakowie i Gliwicach liczy blisko 1,4 tys. łóżek. W 2018 r. w szpitalu w Warszawie hospitalizowano 86,1 tys. pacjentów i udzielono 376 tys. porad ambulatoryjnych.

To już kolejna inwestycja ogłoszona przez publiczną placówkę w ostatnim czasie. O innych pisaliśmy tutaj.

Więcej informacji o inwestycjach i trendach w segmencie szpitali w raporcie PMR: Rynek szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce 2019. Plany inwestycyjne i analiza porównawcza województw.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *