Rekordowe długi szpitali

kredyt pieniadze zegrarek

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jak informowaliśmy kilka miesięcy temu, na koniec 2018 r. zadłużenie SP ZOZ osiągnęło najwyższy poziom od 15 lat. Okazuje się, że po dwóch pierwszych kwartałach sytuacja uległa dalszemu pogorszeniu, a długi wynoszą już 13,8 mld zł.

Ponad 2 mld zł długu w trzy lata

Według ostatecznych danych, na koniec 2018 r. zadłużenie ogółem samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej wyniosło blisko 13,1 mld zł (wstępne dane, na które powoływaliśmy się w artykule z kwietnia, wskazywały na długi w wysokości 12,8 mld zł). W porównaniu do stanu w IV kwartale 2015 r., czyli w ciągu trzech lat, długi wzrosły więc o 2,3 mld zł.

Dane MZ obejmują zarówno szpitale, przychodnie, jak i poradnie. Zdecydowana większość zadłużenia jest jednak generowana przez szpitale. W przypadku zobowiązań wymagalnych, 80% z ich wartości pochodzi z zaledwie 4% szpitali.

Badanie PMR potwierdza trudną sytuację szpitali

Okazuje się, że w ciągu pierwszych miesięcy 2019 r. sytuacja finansowa publicznych placówek uległa dalszemu pogorszeniu. Wskazują na to dane udostępnione przez MZ w odpowiedzi na interpelację posła (obecnie senatora) Krzysztofa Brejzy. Wynika z nich, że na koniec I kwartału 2019 r. zadłużenie SP ZOZ wyniosło 13,5 mld zł, a po połowie roku było to już 13,8 mld zł. Nie jest znana wysokość zobowiązań wymagalnych, czyli tych, których termin płatności już minął.

Trudną sytuację finansową szpitali publicznych potwierdza badanie przeprowadzone pod koniec 2018 r. przez PMR. Aż 60% respondentów z tego rodzaju placówek oceniało, że sytuacja finansowa szpitala jest gorsza w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednocześnie była to najgorsza ocena sytuacji finansowej w ostatnich latach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *