Firma Baxter finalizuje przejęcie firmy Hillrom, tworząc światowego lidera w dziedzinie technologii medycznych o wielomiliardowej wartości

acquisition

Ten post dostępny jest także w języku: English

Firma Baxter International, Inc. sfinalizowała zakup firmy Hill-Rom Holdings, Inc. przekształcając firmę Baxter w globalny podmiot o wartości 15 miliardów dolarów w dziedzinie technologii medycznych. 

Fuzja łączy dwie najlepsze firmy z branży technologii medycznych, których wspólnym celem jest zrewolucjonizowanie opieki zdrowotnej i poprawa opieki nad pacjentami na całym świecie. Firma zamierza rozszerzyć dotychczasowe produkty firm Hillrom i Welch Allyn na nowe rynki międzynarodowe, oferując połączone portfolio produktów i usług jeszcze większej liczbie pacjentów i świadczeniodawców na całym świecie, wykorzystując swój silny globalny wpływ, w tym infrastrukturę handlową i usługową.
Firma Baxter ma również wyjątkową okazję, aby stać się liderem w nowych dziedzinach, które pomogą dostawcom usług medycznych zwiększyć wydajność pracy i poprawić wyniki opieki. Firma Baxter planuje wykorzystać swoje doświadczenie w zakresie technologii łączności i integracji, cyfrowych rozwiązań zdrowotnych, wizualizacji i analizy danych, opracowywania terapii oraz monitorowania i wykrywania w celu stworzenia połączonego systemu, który będzie otaczał pacjenta i jego zespół opieki, w oparciu o globalną bazę ponad dwóch milionów urządzeń medycznych zainstalowanych w firmie.
Proponowany zakup firmy Hillrom przez firmę Baxter został ogłoszony we wrześniu 2021 roku. Za każdą znajdującą się w obrocie akcję Hillrom firma Baxter zapłaciła 156 USD w gotówce, co daje cenę zakupu wynoszącą 10,5 mld USD, w oparciu o liczbę akcji Hillrom w momencie zamknięcia transakcji. Całkowita wartość sprzedaży, z uwzględnieniem zaległych zobowiązań firmy Hillrom, wynosi około 12,5 mld USD. W ciągu pierwszych trzech lat po przejęciu firma Baxter przewiduje, że operacja przyniesie około 250 mln USD rocznych synergii kosztowych przed opodatkowaniem. Prognozy te nie uwzględniają żadnych potencjalnych dodatkowych perspektyw wzrostu przychodów wynikających z połączenia obu firm.
W odpowiedzi na tak dynamiczny rozwój sytuacji, Polska Federacja Szpitali (PFSz) powołała Koalicję na rzecz Rozwoju Robotyki. Joanna Szyman, członek zarządu Federacji i prezes grupy NEO Hospital, powiedziała, że Federacja dąży do stworzenia centrum eksperckiego w zakresie robotyki medycznej, w którym partnerzy kliniczni, przemysł i nauka spotykają się i współpracują w zakresie szkoleń, badań i rozwoju oraz analizy danych, w celu optymalizacji wdrażania robotów i nowych technologii w praktyce medycznej.
Na całym świecie około 3% wszystkich operacji jest obecnie wykonywanych przy użyciu robotów. Wysoki koszt tej technologii stanowił do tej pory przeszkodę w rozwoju rynku. Pojawienie się systemu HUGO RAS stwarza szansę na powszechne zastosowanie robotów, ponieważ jego twórcy obiecali zlikwidować bariery kosztowe związane z wykorzystaniem systemów zrobotyzowanych. Koszt urządzenia nie został jeszcze ujawniony.
Szacunki oparte na wynikach badania przeprowadzonego specjalnie na potrzeby raportu PMR i Upper Finance Group wskazują, że w kraju wielkości Polski do końca 2025 roku powinno być około 50 robotów, co powinno pozwolić na wykonanie 15 tys. zabiegów rocznie. Do końca 2021 roku powinno być możliwe wykonanie ok. 2,5 tys. zabiegów. Według Moniki Stefańczyk, głównego analityka rynku farmaceutycznego i ochrony zdrowia w PMR, w latach 2021-2026 średnioroczna stopa wzrostu (CAGR) podgrupy rynku chirurgii robotowej wyniesie aż 23%.
Raport „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2021. Prognozy rozwoju na lata 2021-2026” można bezpłatnie pobrać  tutaj.

Podobne wpisy