Tomograf w kontenerze – czy to już nowy trend?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Inwestycje w tomograf komputerowy zainstalowany w kontenerze rozkwitły wraz z rozwojem epidemii koronawirusa. Wszystko dlatego, że tomografia komputerowa okazała się być skuteczną metodą diagnozowania chorych na COVID-19. Kontenerowy tomograf komputerowy umożliwia przeprowadzenie pełnej diagnostyki pacjentów z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Ostatnio taki sprzęt GE Healthcare trafił do szpitala w Gorzowie.

Inwestycja w tomograf komputerowy w kontenerze w Gorzowie Wielkopolskim

20 lipca GE Healthcare we współpracy z firmą JMP Medical dostarczyło do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim nowoczesny kontener medyczny, w którym zainstalowano 128-warstwowy tomograf komputerowy.

Tomograf zainstalowany w zewnętrznym kontenerze został wyposażony w oprogramowanie Lung VCAR oraz Thoracic VCAR, pomagające w diagnostyce pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Nowy sprzęt wyposażono także w technologie umożliwiające zarządzanie dawką promieniowania oraz poprawienie wykrywalności zmian o niskim kontraście. Oznacza to, że tomograf Revolution EVO sprawdzi się w razie konieczności kilkukrotnego wykonania badania. Produkcja sprzętu oraz budowa kontenera odbywały się równolegle. Następnie, po dostarczeniu modułu na miejsce docelowe, przeprowadzono instalację i kalibrację tomografu w kontenerze. Pomieszczenie wyposażono także w mechaniczną wentylację i klimatyzację oraz węzeł sanitarny z toaletami. ​​

Nowy trend na rynku diagnostyki obrazowej?

Od wybuchu pandemii koronawirusa podobne urządzenia trafiły do kilku szpitali w Polsce. Przykładowo, tomograf zainstalowany w kontenerze trafił w maju 2020 r. do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Koszt całej inwestycji to 2,9 mln zł. Zakup został zrealizowany przez Samorząd Województwa w ramach projektu unijnego „Lubuskie kontra wirus”.

W maju 2020 r. podobny tomograf został również zainstalowany przy Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Urządzenie kosztowało 3,8 mln zł. Zakup został zrealizowany w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Również w maju 2020 r., kontenerowy tomograf komputerowy o wartości niemal 3 mln zł został przekazany Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Walczaka przez sieć sklepów Żabka. Co więcej, wcześniej w kwietniu 2020 r. Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku otrzymało nowy tomograf w kontenerze.

Na temat aktualnych trendów i prognoz rozwoju rynku diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej będzie można podyskutować z ekspertami PMR na Forum PMR Private Healthcare 2021 już 10 września.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Czy ten kontener jest bezpieczny?
    Bo jeśli nie to promienie X naświetlają ludzi obok w szpitalu bo stoi chyba tylko 2 metry od szpitala tj ludzi siedzących w przychodni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *