Fitoterapia na studiach medycznych – czyli zioła od lekarza?

ziola

Ten post dostępny jest także w języku: English

Dane WHO wskazują, że fitoterapia przynosi znaczne oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej. W Polsce trwają dyskusje na temat wprowadzenia fitoterapii do programu nauczania na studiach medycznych dla lekarzy i farmaceutów.

Fitoterapia w praktyce

Jak wynika z danych WHO, włączenie ziołolecznictwa do terapii farmakologicznej zmniejsza wydatki na leki refundowane, a pacjenci rzadziej przebywają w szpitalach. WHO wskazuje również na obniżenie wskaźnika śmiertelności.

W Polsce terapia ziołami nie jest popularna w medycynie konwencjonalnej. Zdaniem Krzysztofa Błecha z Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, środowisko lekarskie wykazuje niskie lub nawet znikome zainteresowanie taką formą lecznictwa, a farmaceuci sugerują pacjentom by nie zażywali ziół ze względu na interakcje z lekami.

Polacy jednak dość często sięgają po zioła w leczeniu dolegliwości związanych z przeziębieniem, zwłaszcza przy zwalczaniu bólu gardła. W rankingu najlepiej sprzedających się suplementów diety w 2018 r. w Polsce, produkt oparty o porost islandzki – Fiorda – uplasował się w czołowej dziesiątce, ze sprzedażą na poziomie blisko 22 mln zł (wzrost o 25% w porównaniu do sprzedaży z 2017 r.), według danych PEX PharmaSequence.

Fitoterapia na studiach medycznych – stan aktualny

W maju 2019 r. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Polskiego Zielarstwa, podczas którego omawiano wymagane zmiany w kształceniu lekarzy, farmaceutów i innych pracowników służby zdrowia w dziedzinie fitoterapii w Polsce.  Według danych zgromadzonych przez wspomniany zespół, obecnie w Polsce wykłady z zakresu fitoterapii i ziołolecznictwa prowadzone są jedynie w ramach studiów podyplomowych lub zajęć fakultatywnych na uczelniach medycznych w Gdańsku i Poznaniu. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przygotowuje studia podyplomowe w tym zakresie. Warto zaznaczyć, że przedmiot ten znacznie częściej oferowany jest przez uczelnie niezajmujące się kształceniem lekarzy. Przykładowo wykłady w tym zakresie prowadzi Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz w Bydgoszczy.

Parlamentarny Zespół ds. Polskiego Zielarstwa został powołany w grudniu 2017 r.. Zrzesza on ekspertów ze środowiska naukowego i medycznego (lekarze, farmaceuci) oraz przedstawicieli społecznych.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *