LOT wchodzi mocniej w rynek farmaceutyczny

LOT Boeing787

Ten post dostępny jest także w języku: English

PLL LOT, polskie narodowe linie lotnicze, chcą rozwijać się w segmencie logistyki farmaceutycznej. Spółka rozpoczęła starania o otrzymanie certyfikatu CEIV Pharma, który gwarantuje wysoki standard oferowanych usług.

CEIV Pharma do końca października?

Jak poinformowała spółka, LOT Cargo rozpoczął starania o otrzymanie certyfikatu wydawanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA). CEIV Pharma, bo tak nazywa się ten dokument, umożliwi przewoźnikowi transport leków i wartościowych produktów farmaceutycznych zgodnie z najwyższymi standardami. Gwarantuje on między innymi, że leki przewożone są w odpowiednich warunkach. Większość wyrobów farmaceutycznych wymaga bowiem, w całym łańcuchu dystrybucji, transportu w temperaturze pomiędzy 2 a 8 stopni C. LOT Cargo oferuje już obecnie przewozy wyrobów farmaceutycznych, ale z racji wyżej wspomnianych ograniczeń, znaczna część producentów preferuje korzystanie z usług certyfikowanych przewoźników.

Certyfikacja CEIV Pharma obejmie także pracowników. Dotyczyć będzie nie tylko procedur handlingowych, ale także przygotowywania i procedowania dokumentów. Również lotnisko oraz partnerzy LOT Cargo (np. firmy truckingowe) będą musieli dostosować się do określonych wymogów.

LOT liczy, że certyfikat otrzyma do końca października. Przewoźnik chce transportować z Polski przede wszystkim insulinę, antybiotyki, szczepionki oraz produkty weterynaryjne.

Rekordowe wyniki LOT Cargo

Rok 2018 r. był najlepszym pod względem przewozów towarowych w 90-letniej historii linii lotniczej. Samoloty LOT przewiozły 50 tys. ton cargo i poczty, co oznacza 20% wzrost w porównaniu do 2017 r. Teraz spółka chce nadrobić poprzednie lata, gdy rozwój LOT Cargo nie był realizowany w wyspecjalizowanych segmentach. Według firmy, konstrukcja Boeingów 787 Dreamlinerów, którymi dysponuje LOT, sprzyja zachowaniu optymalnych proporcji w modelu biznesowym. Chodzi o zyski z biletów oraz zyski z ładunków przewożonych na dolnym pokładzie.

Zgodnie z danymi IATA, wartość rynku przewozów farmaceutycznych to 13,4 mld $. Jego polska część jest warta co najmniej 100 mln zł. Jednocześnie IATA szacuje, że Polska zajmuje 25. miejsce na świecie pod względem transportu farmaceutyków.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *