MZ obiecuje: Od kwietnia TK i RM bez limitu

Ten post dostępny jest także w języku: English

Badania tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM) będą od kwietnia finansowane bez limitu. Taka zapowiedź padła z ust ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, na konferencji prasowej na początku marca. MZ zniesie również limity na finansowanie operacji usunięcia zaćmy.

NFZ gwarantował będzie zwiększenie kontraktów placówek raz na kwartał, adekwatnie do wartości wykonanych świadczeń. Według MZ pozwoli to na „znaczące skrócenie terminów” oczekiwania na badania diagnostyki obrazowej. W przypadku operacji usunięcia zaćmy, czas oczekiwania na zabieg będzie nie dłuższy niż 6-9 miesięcy.

W 2018 r. NFZ sfinansował 2,25 mln badań TK i RM. Przeznaczył na to blisko 1 mld zł. Na sfinansowanie 313 tys. operacji zaćmy trafiło 700 mln zł.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PMR wśród kadr kierowniczych centrów diagnostyki obrazowej, zmiany w finansowaniu ochrony zdrowia w Polsce są głównym czynnikiem rozwoju segmentu diagnostyki obrazowej. Na zniesieniu limitów na pewno skorzystają więc podmioty posiadające kontrakt z NFZ na RM i TK. Może natomiast wpłynąć to negatywnie na segment prywatny. Do tej pory bowiem, w wielu placówkach limity na RM były już wyczerpane w pierwszej połowie roku. Długi czas oczekiwania na badania skłaniał część pacjentów do sfinansowania ich z własnej kieszeni.

Nasycenie, zwłaszcza w odniesieniu do RM, jest jednak w Polsce stosunkowo niskie. Dlatego też, zniesienie limitów może skłonić część podmiotów do inwestycji w pracownie diagnostyczne.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *