MZ znosi limity na wizyty u specjalistów

leki i stetoskop

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało od 1 marca 2020 r. zniesienie limitów na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii. W planie jest również wzrost wyceny tych świadczeń, który docelowo ma wynieść prawie 30%.

Największe kolejki

Według wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, w tych czterech rodzajach poradni w Polsce są największe kolejki. Czeka w nich ok. 700 tys. pacjentów.

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) by zachęcić lekarzy do przyjmowania większej liczby pacjentów płaci o ok. 50% więcej, w sytuacji gdy są przyjmowani po raz pierwszy. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w drugiej połowie 2019 r.

W 2019 r. został wprowadzony system zachęt dla lekarzy rodzinnych, którzy otrzymają wyższą stawkę za leczenie pacjentów m.in. z niedoczynnością tarczycy, dodał wiceminister. Obecnie wprowadzany jest system lepszej koordynacji pomiędzy opieką specjalistyczną a podstawową opieką zdrowotną. Prognozy ministerstwa wskazują, że dzięki nowemu systemowi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty skróci się, a efekty będą już widoczne pierwszej połowie roku.

Zwiększenie wyceny świadczeń specjalistycznych

NFZ zamierza zwiększyć także wycenę wszystkich świadczeń specjalistycznych. W lipcu 2020 r. o ok. 17%, w od stycznia 2021 r. o kolejne 10%. Według wiceministra realizacja strategii przewiduje zwiększenie roli świadczeń udzielanych w ramach opieki ambulatoryjnej. Zniesienie limitów oraz podniesienie wycen dla czterech rodzajów porad w 2020 r. będzie kosztować ok. 300 mln zł.

TK i RM bez limitu

W kwietniu 2019 r. zostały zniesione limity do badań tomografii komputerowej (TK), rezonansu magnetycznego (RM) oraz na operację zaćmy oraz endoprotezoplastyki. Dzięki temu w okresie od listopada 2018 r. do listopada 2019 r. liczba badań rezonansu magnetycznego wzrosła o 30% a średni czas oczekiwania spadł o 35-36% w zależności od trybu przyjęcia pacjenta.

Najbardziej zmniejszyły się kolejki do operacji zaćmy. Średni czas oczekiwania spadł o 25-34%, a w przypadkach pilnych liczba pacjentów spadła o 52%.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *