Panathea może przejąć DGA

Apteka logo

Ten post dostępny jest także w języku: English

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) wydał zgodę na przejęcie przez Panathea kontroli nad Dolnośląską Grupą Apteczną (DGA).

Powstanie sieć licząca ponad 40 aptek

Oba podmioty prowadzą działalność na rynku dystrybucji aptecznej. Panathea, która należy do grupy kapitałowej Dalferon, jest właścicielem 24 aptek i punktów aptecznych w ośmiu województwach. Są to pomorskie (6), kujawsko-pomorskie (4), warmińsko-mazurskie (4), lubuskie (3), wielkopolskie (3), mazowieckie (2), łódzkie (1), podlaskie (1). Oprócz tego, w Grupie Dalferon działają również inne spółki prowadzące działalność apteczną.

Dolnośląska Grupa Apteczna (DGA) prowadzi 17 aptek i jeden punkt apteczny na terenie czterech województw tj. dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego i śląskiego. Właścicielami DGA są cztery osoby fizyczne.

Panathea musi sprzedać trzy apteki

Ze wstępnej analizy przeprowadzonej przez UOKiK wynika, że transakcja może mieć negatywny wpływ na rynek dystrybucji aptecznej w dwóch województwach: dolnośląskim i opolskim. Może bowiem doprowadzić do ograniczenia konkurencji na rynkach lokalnych w niektórych miejscowościach. Szacunkowy udział rynkowy obu spółek przekroczyłby tam 40%. Przez rynek lokalny UOKiK rozumie rynek wyznaczony 1-kilometrowym promieniem od lokalizacji kwestionowanych placówek.

Dlatego też Urząd uzależnia wydanie zgody na transakcję od sprzedaży przez Panathea dwóch aptek w Brzegu oraz jednej w Legnicy. Potencjalny nabywca musi zostać zaakceptowany przez UOKiK. W umowie sprzedaży trzech placówek musi również znaleźć się zapis, że działalność apteczna w tych lokalizacjach będzie kontynuowana.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *