Bayer przejmie Asklepios BioPharmaceutical (AskBio)

logo Bayer

Ten post dostępny jest także w języku: English

Bayer AG poinformowało o zamiarze przejęcia spółki biofarmaceutycznej z siedzibą w USA. Asklepios BioPharmaceutical, Inc. (AskBio) stanie się częścią Bayer po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń. Przejmowana spółka specjalizuje się w terapiach genowych w różnych obszarach terapeutycznych. Po przejęciu AskBio będzie działać autonomicznie, na zasadach rynkowych.

Bayer inwestuje – tym razem stawia na terapie genowe

AskBio prowadzi przedkliniczne i kliniczne badania substacji aktywnych przeznaczonych do leczenia wielu chorób. Bayer przejmuje pełne prawa do platformy terapii genowej AskBio – obejmuje to również szerokie portfolio własności intelektualnej, czytamy w komunikacie firmy. Bayer stanie się również właścicielem jednostki usługowej, która zajmuje się badaniami i rozwojem terapii z wykorzystaniem wirusów towarzy­szących adenowirusom (AAV). Zgodnie z warunkami umowy cena zakupu AskBio wynosi 2 mld dolarów (płatne z góry) oraz do 2 mld dolarów płatne w transzach związanych z realizacją konkretnych celów. Przewiduje się, że wypłata około 75% kwoty w transzach nastąpi w ciągu najbliższych pięciu lat, a pozostała kwota – nieco później. Przypomnijmy, że to już kolejne przejęcie Bayer w ostatnich miesiącach, o poprzednim pisaliśmy tutaj.

– „Science for a better life” to nasze motto i nasz cel. Skupiamy się na poprawie jakości życia pacjentów przede wszystkim przez innowacje – podkreśla Werner Baumann, prezes zarządu Bayer AG. – W efekcie tego przejęcia Bayer zajmie się terapią genową i komór­kową, co utoruje drogę do przełomowych osiągnięć naukowych. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że przyczynimy się do zapobiegania chorobom genetycznym. Będziemy je leczyć i wspierać ten aspekt rozwoju naszej firmy.

Finalizacja transakcji przewidywana jest na czwarty kwartał 2020 r. Wcześniej jednak muszą zostać spełnione zwyczajowe warunki, w tym uzyskanie odpowiednich zgód administracyjnych.

Platforma terapii genowej AskBio

Wraz z AskBio, Bayer przejmuje wiodącą w branży platformę terapii genowej, podano w komunikacie prasowym. Platformę tę już zastosowano w różnych obszarach terapeutycznych. Transakcja przenosi na rzecz Bayer liczne zasoby: wiele leków na etapie badań klinicznych, które odpowiadają na niezaspokojone potrzeby terapeutyczne, jak również nowoczesna platforma terapii genowej. Terapia genowa pozwala na leczenie wielu nieuleczalnych dotąd chorób. Dotyczy to w szczególności chorób spowodowanych pojedynczą wadą genetyczną.

– Budujemy nowe platformy terapeutyczne, nowe terapie komórkowe i genowe – to nasza strategia – dodaje Stefan Oelrich, członek zarządu Bayer AG i prezes działu Pharmaceu­ticals. – Zasoby AskBio pozwolą nam tworzyć wysoce innowacyjne metody leczenia pacjen­tów. Chcemy pomóc tym pacjentom, którzy wciąż czekają na skuteczne leczenie. Bardzo nas cieszy rozpoczęcie współpracy z zespołem AskBio.

„Platforma terapii genowej AskBio opiera się na innowacyjnym procesie wytwarzania oraz na obszernej bibliotece kapsydów i promotorów AAV. Opatentowano setki kapsydów i promotorów AAV trzeciej generacji, które mają potencjalnie wyższą skuteczność i lepszą odpowiedź immunolo­gicz­ną, a wobec tkanek i narządów działają specyficznie. Jest to jedna z najbardziej zaawanso­wanych platform terapii genowej – potencjalnie do wykorzystania również we wskazaniach poligenetycznych. Skorzysta na tym wielu pacjen­tów. Najważ­niej­sze programy badawcze AskBio znajdują się obecnie we wczes­nej fazie – dotyczą choroby Pompego, choroby Parkinsona i zastoinowej niewydolności serca”.

Źródło: informacja prasowa Bayer.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *