Telemedycyna o krok dalej w leczeniu pacjentów z COVID-19

komputer laptop ręka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że rozpocznie zdalny monitoring pacjentów z COVID-19. Chodzi o pacjentów bezobjawowych i skąpo objawowych. W ramach tej procedury Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry do wskazanych przez lekarzy POZ pacjentów. Pilotaż tej procedury testowany jest w Małopolsce.

Monitoring pacjentów z COVID-19 nie tylko w szpitalach

Rosnąca liczba zakażeń COVID-19 i przepełnione szpitale w Polsce wywołują kolejne decyzje rządzących. Chodzi nie tylko o wprowadzanie ograniczeń w funkcjonowaniu gospodarki, ale też o wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań, które wesprą medyków w monitoringu chorych, którzy pozostają w domach.

Po decyzjach o budowie szpitali polowych, włączeniu prywatnych firm w walkę z COVID-19, przyszedł czas na telemonitoring. Poinformowano, że do Małopolski trafiło 1500 pulsoksymetrów. Mają być one dystrybuowane przez Pocztę Polską do osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność COVID-19 wskazanych przez lekarzy POZ.

Wsparcie dla pacjentów w izolacji domowej

Urządzenie wraz z odpowiednią aplikacją zainstalowaną na telefonie ma rejestrować poziom tlenu we krwi pacjenta. Co trzy godziny odczyty będą przesyłane do centrum monitoringu (dane będą analizowane przez wskazanych przez MZ lekarzy). W ten sposób moment pogorszenia się stanu zdrowia pacjentów znajdujących się w izolacji domowej ma być wychwytywany w odpowiednim czasie, by możliwa była dalsza pomoc.

Jeśli rozwiązanie sprawdzi się, wówczas będzie stosowane w całym kraju, a telemedycyna ma szansę na zyskanie jeszcze większej popularności.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *