34% mniej zachorowań na grypę w 2020 r.

herbata miod szklanka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Liczba zachorowań na grypę i podejrzeń grypy w 2020 r. była w Polsce najniższa od 2015 r. i wyniosła 3,2 mln przypadków. Najwięcej przypadków odnotowano w lutym 2020 r. i wówczas spadek w porównaniu do analogicznego okresu z 2019 r. kształtował się na poziomie 2,7%. Najwyższy spadek – na poziomie 81,3% – przyniósł natomiast czerwiec.

Mniej zachorowań jako efekt COVID-19?

Liczba zachorowań na grypę (wraz z podejrzeniami grypy) rosła w Polsce od wielu lat. Rok 2019 r. przyniósł lekkie wyhamowanie trendu wzrostowego. W 2020 r. liczba przypadków grypy według danych PZH ponownie spadła i był to spadek znaczący z 4,8 mln przypadków w 2019 r. do 3,2 mln w 2020 r.

wykres grypa

Z pewnością, jedną z przyczyn niższej liczby zachorowań na grypę w 2020 r. jest długotrwały stan izolacji społecznej, jaki miał miejsce w ubiegłym roku w wyniku szerzącej się pandemii COVID-19, przez co możliwość rozsiewania się wirusa grypy była w znacznym stopniu ograniczona. Pamiętajmy jednak, ze pandemia przyniosła też znaczący spadek liczby wizyt u lekarzy i wzrost znaczenia samoleczenia. Przyczyniło się to zatem do znacznie niższej liczby raportowanych przez lekarzy zachorowań na grypę. Na spadek liczby zachorowań na grypę od 2019 r. może również wpływać wzrost wyszczepialności. Wszystko za sprawą objęcia refundacją szczepionki na grypę w ramach programu Leki 75+. Do tej pory, według danych GIS, na grypę szczepiło się tylko około 4% Polaków.

Spadek liczby zachorowań na grypę nie ograniczył zakupów OTC w aptekach?

W 2020 r. produkty OTC stosowane na przeziębienie i grypę, zwłaszcza w początkowym etapie pandemii COVID-19, cieszyły się dużą popularnością. Warto podkreślić, że COVID-19 nawet jeśli ulegnie zahamowaniu, może na trwałe zmienić zachowania Polaków i stworzyć psychologiczną potrzebę posiadania produktów stosowanych w przeziębieniu i grypie w domowych apteczkach. W dłuższej perspektywie, dynamika rynku może jednak wyhamować, jako efekt wysokiej bazy, wzrostu odsetka Polaków poddających się szczepieniom ochronnym oraz wykształcenia się w społeczeństwie nawyków ograniczających rozsiewanie się infekcji wirusowych. Jak wynika z danych PMR, w latach 2020-2025 rynek produktów OTC stosowanych w przypadku przeziębienia i grypy (leki i suplementy diety) będzie rozwijał się w tempie około 4,5% średniorocznie.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na kategorię produktów wzmacniających odporność. Wartość sprzedaży w tej kategorii według szacunków PEX PharmaSequence mógł wynieść w 2020 r. 734,1 mln zł, co oznacza wzrost o blisko 2%. Warto podkreślić, że w 2021 r. spodziewany jest wzrost w tej kategorii o kolejne 6%.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *