Sprzęt medyczny GEHC narażony na ataki hakerów

sprzęt medyczny

Ten post dostępny jest także w języku: English

Amerykańska rządowa agencja Food and Drug Administration (FDA) wydała ostrzeżenie w związku z podatnością na ataki hakerskie w urządzeniach medycznych firmy GE Healthcare Systems (GEHC). Ryzyko obejmuje m.in. urządzenia telemetryczne i stacje informacji klinicznej.

Urządzenia podatne na cyberatak

Podatność na ataki hakerskie wykryto w urządzeniach ApexPro i CARESCAPE, a także w pierwszej wersji stacji CIC Pro Clinical. Sprzęt ten jest wykorzystywany w placówkach medycznych oraz służy do monitorowania stanu pacjentów np. tempa bicia serca, czy ciśnienia tętniczego. Monitoring w tych urządzeniach może być prowadzony zarówno przy łóżku chorego, jak i zdalnie w ramach centrali informacyjnej.

Błędy w systemie

Luki w systemie mogą umożliwić potencjalnym atakującym na zdalne przejęcie dostępu oraz wyciszenie sygnałów alarmowych emitowanych przez urządzenia. Mogą również generować fałszywe alarmy oraz modyfikować ustawienia innych urządzeń połączonych w ramach jednej sieci. Możliwe jest także pozyskanie chronionych prawnie danych medycznych oraz zmodyfikowanie urządzeń tak by stały się w praktyce bezużyteczne.

Zabezpieczenie przed hakerami

Firma GE Healthcare Systems podjęła odpowiednie kroki aby zapobiec atakom. Producent opublikował instrukcje na swojej stronie internetowej służące do minimalizacji ryzyka oraz zapowiedział wydanie aktualizacji bezpieczeństwa oprogramowania.

Obecnie jednak nie odnotowano przypadków wykorzystania podatności sprzętowych urządzeń GEHC przez hakerów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *