AstraZeneca planuje inwestycje w B+R

biotechnologia

Ten post dostępny jest także w języku: English

AstraZeneca zamierza w ciągu pięciu lat przeznaczyć 1,5 mld zł na inwestycje w Polsce w działania badawczo-rozwojowe, poinformował prezes firmy Leif Johansson. Jak podała Polska Agencja Prasowa, informację przekazano podczas spotkania w Davos premiera Mateusza Morawieckiego z prezesem firmy biofarmaceutycznej.

Rozwój centrum B+R

Większość kwoty zostanie przeznaczona na inwestycje w dalszy rozwój globalnego centrum badawczo-rozwojowego. Warszawski ośrodek firmy jest jednym z najważniejszych centrów badawczo-rozwojowych sektora biofarmaceutycznego na świecie. Zajmuje się onkologią w szczególności rakiem płuc, kardiologią, chorobami metabolicznymi, chorobami nerek, diabetologią i astmą.

AstraZeneca zamierza także zainwestować w polski rynek w kontekście budowy ekosystemu biotechnologicznego i life science. Działania w tych obszarach zostały ułatwione przez inicjatywy legislacyjne dotyczące prac B+R.

Według Jarosława Oleszczuka, dyrektora generalnego AstraZeneca Pharma Poland, tak duża inwestycja w Polsce możliwa jest dzięki sprzyjającym warunkom do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. To m.in. duża liczba dobrych absolwentów kierunków medycznych czy rozwiązania legislacyjne premiujące działalność badawczo-rozwojową.

Działalność w Polsce

W 2018 r. AstraZeneca przeznaczyła na działalność badawczo rozwojową środki w wysokości 221 mln zł, a w 2017 r. 156 mln zł. Firma zatrudnia w Polsce prawie 1,8 tys. osób, z czego 1 tys. zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej.

Sukcesem polskiego zespół jest przeprowadzenie wszystkich badań oraz doprowadzenie do rejestracji innowacyjnego leku biologicznego stosowanego w ciężkiej astmie eozynofilowej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *