Stada: Kolejne przejęcie w segmencie OTC

tabletki suplementy leki

Ten post dostępny jest także w języku: English

Stada przejmie 15 marek produktów OTC od GlaxoSmithKline (GSK), poinformowała spółka. Transakcja obejmie 40 krajów, w tym Polskę.

Coldrex i Cetebe w portfolio Stada

W ramach przejęcia, Stada zakupi prawa do produktów OTC na 40 rynkach, głównie w krajach europejskich, w tym we Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Rosji, Hiszpanii i Szwajcarii. Transakcja obejmie 15 produktów, ale pięć z nich generuje połowę przychodu tej grupy. Są to Coldrex (przeziębienie), Cetebe (witamina C), Mebucaine (bół gardła), Venoruton (obrzęk nóg, niewydolność żylna) oraz Tavegyl (alergia).  Transakcja ma zostać sfinalizowana w drugim kwartale 2020 r. Jej wartość nie została ujawniona.

Warto dodać, że w ubiegłym roku Stada przejęła od GSK pięć marek produktów dermatologicznych – Ceridal, Eurax, Oilatum, Polytar i Savlon, a także Tixylix – lek pediatryczny na przeziębienie. Tamta transakcja obejmowała Europę oraz wybrane kraje w rejonie Azji i obu Ameryk.

Stada rośnie w OTC

W ciągu ostatnich kilku miesięcy, Stada znacząco wzmocniła swoją pozycję w segmencie produktów bez recepty (OTC). W listopadzie 2019 r. spółka poinformowała o zakupie czeskiej firmy Walmark od funduszu Mid Europa Partners (szerzej o tym pisaliśmy tutaj). Pod koniec 2019 r. Stada nabyła również 20 produktów Takeda w Europie Wschodniej. Transakcja, warta 660 mln $, obejmowała 20 produktów, głównie leków OTC (witamin), suplementów diety oraz wybranych brandów Rx (z zakresu kardiologii, cukrzycy, medycyny ogólnej i układu oddechowego). Przejęcie dotyczyło rynków Rosji, Gruzji, Azerbejdżanu, Białorusi, Kazachstanu i Uzbekistanu.

Chwilę później, Stada ogłosiła przejęcie działu farmaceutycznego Biopharma, jednego z czołowych producentów na Ukrainie. Transakcja obejmowała zarówno produkty Rx i OTC. Jej wartość nie została ujawniona, ale była to jedna z największych w historii transakcji w sektorze farmaceutycznym na Ukrainie.

Więcej na temat rynku produktów OTC w 15. edycji raportu PMR: Rynek produktów OTC w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *