Life Healthcare chce sprzedać Scanmed

scanmed logo

Ten post dostępny jest także w języku: English

Południowoafrykańska grupa Life Healthcare przymierza się do sprzedaży Scanmedu, donosi Puls Biznesu. To może być rekordowa transakcja na polskim rynku prywatnej opieki medycznej.

Inwestor branżowy czy fundusz?

Life Healthcare już w ubiegłym roku rozważał sprzedaż Scanmedu, ale teraz plany te nabierają kształtu. Odpowiednią skalę działalności, by przejąć Scanmed, mają największe prywatne firmy medyczne w Polsce, takie jak LUX MED, Medicover czy PZU. Wszystkie trzy spółki były ostatnio bardzo aktywne jeśli chodzi o przejęcia, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

Według informacji Pulsu Biznesu, nabyciem mogą być zainteresowane również fundusze private equity. Wśród potencjalnych inwestorów wymienia się Advent, Fosun, Oaktree, Waterland i Mid Europa Partners. Ogółem, polski rynek prywatnej opieki medycznej w ostatnich latach intensywnie się konsoliduje. Nie zostało już na nim wielu dużych graczy, którzy mogą być potencjalnym celem przejęć. Wśród innych firm, które mogą zmienić właściciela, wymienia się m.in. placówki diagnostyki i terapii onkologicznej Nu-Med (chce je sprzedaż Enterprise Investors) oraz sieć laboratoriów Diagnostyka, której właścicielem jest Mid Europa Partners.

Scanmed – ważny gracz w segmencie przychodni i szpitali

Life Healthcare zainwestował w Scanmed w 2014 r. Po zmianie właściciela (wcześniej był nim fundusz Black Lion), spółka znacząco zwiększyła skalę działalności poprzez przejęcia. Nabyła m.in. ośrodek gastroenterologii w Lublinie, klinikę medycyny sportowej Sport Klinik (Żory) oraz Polską Grupę Medyczną prowadzącą centra kardiologii. Ostatnie kilka lat upłynęło w Scanmedzie pod znakiem konsolidacji i integracji, a sieć nie dokonywała już żadnych przejęć.

Obecnie Scanmed działa zarówno w segmencie szpitalnym, jak i ambulatoryjnym. Skala jego działalności jest jednak mniejsza niż największych prywatnych firm medycznych. Spółka prowadzi kilkanaście przychodni wielospecjalistycznych, przychodnie kardiologiczne oraz przychodnie specjalistyczne (ortopedyczna, okulistyczna, gastrologiczna). Jest również właścicielem kilkunastu placówek szpitalnych, w tym wielospecjalistycznych Szpitala św. Rafała w Krakowie oraz Szpitala im. Rudolfa Weigla w Blachowni. Spółka, w ramach joint venture z CMP prowadziła również przychodnie dla studentów Akamedik w Warszawie, ale ostatnio zostały one przejęte przez CMP.

A jak będzie wyglądał rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce 2020-2021? O tym powiedzą praktycy podczas forum PMR Forum Private Healthcare 2021 już 19 marca 2020 r. Więcej informacji tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *