PPP: Szpital w Żywcu ruszy na wiosnę

szpital zywiec interhealth canada

Ten post dostępny jest także w języku: English

Budowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) szpital w Żywcu otrzymał już pozwolenie na użytkowanie. Może on zacząć przyjmować pacjentów od kwietnia lub maja, donosi Polska Agencja Prasowa. Inwestorami są InterHealth Canada i Starostwo Żywieckie.

InterHealth Canada wydał ponad 200 mln zł

Jak podaje PAP, obecnie trwa wyposażanie placówki w sprzęt medyczny. Przenoszenie pacjentów z ponad 100-letniego starego szpitala w Żywcu mogłoby się rozpocząć od kwietnia. Ułatwieniem ma być fakt, że w nowym obiekcie część wyposażenia została zainstalowana już na etapie prac budowlanych, np. łóżka, wyposażenie sal, sale operacyjne.

Inwestycję realizują, na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, Starostwo Powiatowe w Żywcu i spółka InterHealth Canada Limited. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Szpital powstał na działce starostwa, ale koszty projektu i realizacji były po stronie InterHealth. Łączne koszty kanadyjskiej spółki, obejmujące budowę i wyposażenie, to około 220 mln zł. Starostwo na inwestycję wydało około 18 mln zł. Kwota ta sfinansowała m.in. budowę drogi dojazdowej.

W Żywcu utrzymanie i rozszerzenie zakresu świadczeń

Szpital w Żywcu docelowo będzie liczył 380 łóżek, w tym 40 łóżek opieki długoterminowej. W placówce znajdą się oddziały chorób wewnętrznych, intensywnej terapii, położnictwa i ginekologii wraz z neonatologią, pediatrii, chirurgii ogólnej, ortopedii i rehabilitacji. Nowy szpital rozszerzy także usługi obecnego o oddział ratunkowy wraz z lądowiskiem dla helikopterów. W placówce znajdzie się również szereg poradni specjalistycznych i pracowni diagnostycznych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *