Nowy Szpital Uniwersytecki w Krakowie otwarty

Ten post dostępny jest także w języku: English

29 października oficjalnie otwarto nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego na krakowskim Prokocimu. To jedna z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych placówek w tej części Europy Środkowo-Wschodniej.

Przenosiny do końca I kwartału 2020

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego liczyła będzie 925 łóżek, wyłącznie w salach dwuosobowych z węzłami sanitarnymi. W placówce znajdzie się 25 oddziałów klinicznych, 27 poradni specjalistycznych oraz zintegrowany blok operacyjny, składający się z 24 sal, w tym dwóch sal hybrydowych i transplantacyjnych.

Pierwszych pacjentów nowy szpital przyjmie już za 2 tygodnie, w połowie listopada. Oddziały i poradnie ze starej siedziby, kompleksu przy ulicy Kopernika, będą sukcesywnie przenoszone do nowej lokalizacji. Co ciekawe, szpital nie planuje przerwy w udzielaniu świadczeń. Jako pierwsze przeniesione zostaną m.in. oddziały nefrologii, chirurgii ogólnej, chorób zakaźnych i gastroenterologi. Koniec przeprowadzki zaplanowano na I kwartał 2020 r.

Przeskok jakościowy w dostępie do świadczeń w Krakowie

Budowa szpitala trwała 4,5 roku. Koszt inwestycji przekroczył 1,2 mld zł. Większość z tego pochodziła z zewnętrznych źródeł finansowania, między innymi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Na zakup sprzętu przeznaczono blisko 290 mln zł.

Szpital Uniwersytecki wyposażony będzie między innymi w nóż cybernetyczny, aparat do tomoterapii, aparat RTG O-arm, aparat do radioterapii śródoperacyjnej, robot chirurgiczny i neurochirurgiczny (Rosa, o czym pisaliśmy tutaj) czy systemy do brachyterapii HDR. Część z zainstalowanych technologii nie była wcześniej dostępna w Polsce co oznacza przeskok jakościowy dla polskich pacjentów.

Tereny do szpitali przy ul. Kopernika wykupi miasto Kraków.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *